Εύκολη νίκη για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων

Εύκολη μέρα είχε στο "Γ.Γιολδάσης" η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, επικρατώντας των Ρακούν, με 0-6.

Κοντό αποδείχτηκε το εμπόδιο των Ρακούν για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων, που φιλοδώρησε με 6 τέρματα τη γηπεδούχο ομάδα, πετυχαίνοντας μια εύκολη νίκη. Μόλις στο 3ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για την εύκολη επικράτησή τους, με το Βλάχα να εκτελεί φάουλ, και τον Τζαλοκώστα να πετυχαίνει ένα ακόμη γκολ στο Πρωτάθλημα, γράφοντας το 0-1. Στη συνέχεια, ο Δερβίλης σημάδεψε από καλή θέση το κάθετο δοκάρι γύρω στο ημίωρο, για να φτάσουμε στο 35ο λεπτό, όταν από δυνατό σουτ του Καλόγηρου, και κακή εκτίμηση του Λιόλιου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2. Το 0-3 έγινε στο τελευταίο λεπτό, με τον Τζαλοκώστα να βρίσκει με ωραία κάθετη το Νίκαρη, που απέφυγε το Λιόλιο, όμως το σουτ του σταμάτησε αψυχολόγητα, με το σκορ στο 0-2, με το χέρι ο Μακρής, και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Νίκαρης παρά την προσπάθεια του Λιόλιου, και έγραψε το 0-3.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έψαξαν ξανά το γκολ, με τους Τζαλοκώστα, Νίκαρη και Παππά να χάνουν πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, για να σημειώσει το τέταρτο γκολ ο Μανθιός στο 66ο λεπτό, όταν από ασυνεννοησία του Λιόλιου με την άμυνά του, ο επιθετικός της Νέας Αναγέννησης έγινε κάτοχος της μπάλας σε κενή εστία και σκόραρε. Στο τελευταίο τέταρτο, ανέλαβε δράση ο Τριαντάφυλλος, και με δύο προσωπικά γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-6, για τη Νέα Αναγέννηση που παραμένει στην πρώτη θέση, με ασφαλή απόσταση μέχρι στιγμής από τους διώκτες της.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Κώστας

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Λιόλιος, Ζήσης, Μόσιαλος Θ., Σακκάς, Μόσιαλος Δ., Τυρολόγος (52' Μάνδαλος), Γεωργούλας, Μακρής, Καλαντζής (75' Μαρκοστάμος), Παλιούρας, Γαλανός (65' Γκαρτζονίκας)

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Γεωργακόπουλος, Δερβίλης, Μπούντζας, Καλόγηρος (70' Γεροκώστας), Παππάς, Βλάχας (68' Τσαμπάς), Νίκαρης (63' Μανθιός), Τζαλοκώστας (59' Ρώσσος), Δεληκούρας