Βαθμός παραμονής για τον Απόλλων, 1-1 με την Προοδευτική

Απόλλων Γλυκορίζου και Προοδευτική Γραμμενίτσας αναδείχθηκαν ισόπαλοι, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική των play-out της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Στο α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την υπεροχή και αφού απείλησαν στο 5' με ένα καλό σουτ του Μαλέσκου έξω από την περιοχή, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 9ο λεπτό. Σε μία φάση όπου οι παίκτες του Απόλλων κέρδισαν όλες τις κόντρες έξω από την περιοχή, ο Δήμητσας με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Υφαντή κάνοντας το 1-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρους δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη. Στο 51' και σε μπαλιά από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Δήμο, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Κόνιαρης πάνω στη γραμμή απομάκρυνε τη μπάλα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και αφού απείλησαν αρχικά με ένα καλό φάουλ του Κόνιαρη, το οποίο όμως δεν δυσκόλεψε τον Μπίζα που έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε, κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 66ο λεπτό. Ο Κόνιαρης με εκτέλεση φάουλ πίσω από το κέντρο έφερε τη μπάλα στην περιοχή και ο καλύτερος παίκτης της Προοδευτικής σήμερα Δερβίλης, με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο ίδιο σημείο που κατέληξε η μπάλα στο 1-0, πετυχαίνοντας το 1-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα, όπως στη φάση του 80ου λεπτού όπου ο Μαλέσκος απέφυγε με ωραίο τρόπο Κόνιαρη και Γιώργο Νάτσιο, έβγαλε και τη σέντρα αλλά ο Τσιγαρίδας από πολύ κοντά δεν κατάφερε με προβολή να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Για να φτάσουμε στη φάση του 82΄ όπου το παιχνίδι χάλασε. Μετά από ένα μαρκάρισμα κοντά στην πλάγια γραμμή, ο Μανιφάβας βρέθηκε στο έδαφος με τον Καρίνο, με τους δύο παίκτες να έχουν μία αψιμαχία. Ο διαιτητής του αγώνα Τσιώρης παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Καρίνο και απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Μανιφάβα. Στη συνέχεια ακολούθησε γενική σύρραξη ανάμεσα σε όσους βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να διακόπτεται ουσιαστικά για 6 λεπτά. Όταν τα πράγματα ηρέμησαν την κόκκινη κάρτα αντίκρισε και ο Μπασιούκας, ο οποίος όμως δεν είχε περάσει ακόμα ως αλλαγή στο παιχνίδι. Όταν το παιχνίδι ξεκίνησε πάλι οι δύο ομάδες φανερά επηρεασμένες από τα γεγονότα δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι αξιόλογο, με την Προοδευτική ουσιαστικά να είναι η χαμένη του ματς.

Ευνοϊκός ο βαθμός για την ομάδα του Γλυκορίζου, διατηρήθηκε πάνω από την Προοδευτική, και σε συνδυασμό με το εύκολο θεωρητικά εκτός έδρας παιχνίδι του Σαββάτου απέναντι στην ΑΕΚΠ, ο Απόλλων δύσκολα θα χάσει την σωτήρια δεύτερη θέση των play-out. Από την άλλη πλευρά η τύχη της Προοδευτικής πλέον κρίνεται από την Αμβρακία Κωστακιών και από το αν θα καταφέρει η τελευταία να παραμείνει στην Γ' Εθνική.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Τράμπας Θωμάς - Καραγιάννης Θοδωρής

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπίζας, Τσιγαρίδας, Τρούλλης, Μανιφάβας, Μπαλαδήμας, Μαλέσκος, Γκότσε, Μανοδήμος, Γρηγορίου, Δήμητσας, Δήμος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς): Υφαντής, Κακιώνης, Δερβίλης, Βέτσιος (46' λ.τρ. Πανέτας Γαβρ.), Σκορίλας (33' Νάτσιος Γ.), Ζίου, Νάτσιος Σ., Κουτσιμπέλας, Καρίνος, Κόνιαρης, Πανέτας Γ.