Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρόδοτο

Έπειτα από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, ο Ηρόδοτος επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚΠ με 2-3.

Χάρη στα τρία γρήγορα γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πάρουν νικηφόρο αποτέλεσμα μετά από καιρό, παρ' ότι στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ΑΕΚΠ έβγαλε αντίδραση και μείωσε το σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ανδρέας Χουλιάρας έπιασε από πλάγια δεξιά φοβερό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι "Γ", πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ για το 0-1. Στο 5', νέο πολύ ωραίο γκολ για τον Ηρόδοτο, με τον Γκανάρα να εκτελεί φάουλ, και να στέλνει ξανά την μπάλα στο "παράθυρο" του Παπαθανασίου, γράφοντας το 0-2. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν από ένα σουτ των Ιωάννου και Τζιανούμη που έφυγαν λίγο άουτ, ενώ στο 10', σουτ του Σερέτη προσέκρουσε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ, από το οποίο ο Βάντζος πήρε την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Ρώσσιος. Έτσι φτάσαμε στο 17ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κοντογιάννης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 0-3. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, όμως στην καλύτερη φάση τους ο Σερέτης σημάδεψε σε έμμεσο φάουλ το δοκάρι του Ρώσσιου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο φάσεις σε σουτ των Ιωάννου και Νίκου, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν και μάλιστα δις, κάνοντας το ματς στα τελευταία λεπτά ντέρμπι. Στο 70ο λεπτό, ο Qyra με απευθείας εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 1-3, για να έρθει ο Κωλέτσος τέσσερα λεπτά μετά και με σουτ να γράψει το τελικό 2-3. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ολική επαναφορά στα τελευταία λεπτά, όμως το 2-3 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τον Ηρόδοτο να ξεκολλά από τους 16 βαθμούς μετά από καιρό. Στον πάγκο της ΑΕΚΠ έκατσε για πρώτη φορά ο Νίκος Μάζης, ο οποίος έχει καθίσει στο παρελθόν στον πάγκο των ΑΕ Ξηροβουνίου, ΑΕ Καμπής, Αμβρακίας Κωστακιών και Κυράτσας.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Γεωργούλας - Παπαμιχαήλ

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Μάζης) : Παπαθανασίου, Κοντογιάννης, Qyra, Χαϊντάρι, Διαμάντης, Σίμος (73' Καραβασιλείου), Κωλέτσος, Βάντζος, Τζιανούμης (46' Χαϊντάρι Ε.), Σερέτης, Μπόκος (60' Μπιρμπίλης)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Παύλου) : Ρώσσιος, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Καραμέτσος (46' Γιώτης), Hebeja, Παύλου, Νούσιας (57' Δημητρίου), Παναγιώτου (60' Νίκου Β.), Ιωάννου, Γκανάρας, Σιόζος