"Χόρεψε" στη βροχή ο Αστέρας Ρόκκα

Έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, ο Αστέρας Ρόκκα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του ουραγού ΑΟ Φιλιππιάδας με 5-1.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, που όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και χειρότερος, ο Αστέρας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και αφού είχε δοκάρι, σε μονοκόμματο σουτ του Φράγκου, με τον Μούτα να βρίσκει λίγο τη μπάλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι, ο ίδιος παίκτης στο 28ο λεπτό, από κερδισμένο φάουλ και σπάσιμο της μπάλας από τον Μήλιο, έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας, με τον Μούτα να μην κάνει σωστό υπολογισμό της πορείας της μπάλας. Οι γηπεδούχοι που πάτησαν στο πρώτο μέρος αρκετές φορές περιοχή και έχασαν ευκαιρίες με τον Νίκο Μπαγιώργα και τον Κρεμίδα, στο 44ο λεπτό, διπλασίασαν τα τέρματα τους με εκτέλεση πέναλτι του Λάμπρου Βάντζου, το οποίο προήλθε από ανατροπή του Κρεμίδα έπειτα από όμορφη ντρίπλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους μεγάλη φάση στο παιχνίδι κατάφεραν να σκοράρουν, όταν ο Τσοκανάς πήρε κάθετη πάσα και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε σε 2-1. Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κρεμίδα βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ στο απέναντι παραθυράκι έκανε το 3-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η νίκη για τον Αστέρα επισφραγίστηκε στο 75', όταν ο Νίκος Μπαγιώργας έπειτα από ατομική προσπάθεια πέτυχε το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Λουάνι από θέση τετ-α-τετ, μετά από κάθετη πάσα του Μπασιάκου.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Στούπας Χρήστος

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας, Λουάνι, Ζαρκάδας, Βάντζος Λ., Συγίζης (80' Κολιός Α.), Φράγκος, Μπασιάκος, Μήλιος, Γκανιάτσας Χ. (75' Ντεκούλης), Κρεμίδα (78' Μπαγιώργας Π.), Μπαγιώργας Ν.

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς): Μούτας, Θάνης, Αλεξίου, Ρεμπής, Λάμπρου, Τζίμας, Βαρούχος, Λιάσκας, Λαμπρούσης, Τσοκανάς (65' Κωλέτσος), Λαχανάς (57' Παπουτσής)