Ισοπαλία και άνοδος στην Α' κατηγορία για τον ΠΑΣ Ανέζα!

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν στην Καμπή, η τοπική ομάδα με την Ανέζα, με τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν τους γηπεδούχους και μαθηματικά στην Α' κατηγορία.

Σημαντική μέρα για την Ανέζα, καθώς μετά από χρόνια, και μετά την ισοπαλία μέσα στην Καμπή, εξασφάλισε την άνοδό της στην Α' κατηγορία. Εκεί θα συναντήσει και τη νέα σεζόν τη σημερινή της αντίπαλο, η οποία είχε εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο από την περασμένη αγωνιστική των play-off. Στο σημερινό ματς, η Καμπή μπήκε με τον αέρα ομάδας Α' κατηγορίας και προειδοποίησε στο 3' με τον Παπασπύρου να κοντράρεται με το Γεωργάκη, και σε δεύτερο χρόνο να πλασάρει σχεδόν σε ανυπεράσπιστη εστία, όμως τους αμυντικούς να διώχνουν. Τελικά, το 1-0 ήρθε στο 9' με τον Τσάπι να μοιράζει ωραία στον Παππά, αυτόν να γυρίζει παράλληλα. και τον Καρρά να πετιέται στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει. Στο 12', η Ανέζα πλησίασε στο 1-1, όταν Τσαμπάς και Παπαγεωργίου άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον τελευταίο να πλασάρει, όμως το Λάκκα να διώχνει με τα πόδια. Στο 15ο λεπτό νέα φάση για την Καμπή με το Βλάρα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια. Στο 23' η Ανέζα πλησίασε στην ισοφάριση όταν από κόρνερ και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Καμπής, ο Λάκκας έδιωξε το πρώτο σουτ για να ακολουθήσει επιθετικό φάουλ του Μπαλάγκα. Λίγο μετά το ημίωρο η Ανέζα ευτύχησε να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από παράλληλη μπαλιά του Παπαγεωργίου, ο μόνιμος σκόρερ των φιλοξενούμενων στα μπαράζ, Τσαμπάς, στόπαρε και σούταρε στα δίχτυα για το 1-1. Στην τελευταία φάση για το πρώτο μέρος, φάουλ του Ζωή εξουδετέρωσε ο Λάκκας διώχνοντας σε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου ήρθε και η λήξη.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό η Ανέζα έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, το πρώτο σουτ του Ντιβέρη σταμάτησε στα σώματα, για να στείλει στην επαναφορά ο Μητσαράς την μπάλα λίγο άουτ σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν με τη σειρά τους μεγάλη ευκαιρία με τον Τσάπι να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο εξωτερικό μέρος του δοκαριού. Οι ίδιος παίχτης στο 69' έχασε νέα ευκαιρία όταν από πλαγιά θέση και απέναντι στο Γεωργάκη πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στον υπολειπόμενο χρόνο, η Ανέζα έσφιξε την άμυνά της και κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα, που της δίνει το τρίτο εισιτήριο για την Α' Κατηγορία της ΕΠΣ Άρτας, μετά την Καμπή και τη Νίκη Καλαμιάς.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Σαρλής Χρήστος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος) : Λάκκας Ξ., Σταμάτης (46' Σαραντάρης), Μαγγιώρος, Λάκκας Β., Θεοδώρου, Παπασπύρου, Βλάρας, Μαγγίνας (77' Ντούπης), Παππάς, Καρράς (75' Μουστακλής), Τσάπι

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας) : Γεωργάκης, Κωτσαρίνης, Μητσαράς, Ντούλας, Μπαλάγκας, Μυτικιώτης, Ζώης, Σιώζος (46' Στεργίου Π.), Τσαμπάς (68' Παπανδρέου), Βαρέλης (46' Ντιβέρης), Παπαγεωργίου