«Τρία στα τρία» για τη Φιλοθέη που παραμένει στην κορυφή, 2-1 τη Δόξα

Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για τη Φιλοθεή με τρεις συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα της Φιλοθέης, μετά τις νίκες απέναντι σε ΠΑΣ Ανέζα (εντός) και Παναγροτικό (εκτός), έκανε το 3Χ3 σήμερα, επικρατώντας της Δόξας εντός έδρας με 2-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 7' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Κορέλης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο Μπόλης κατάφερε να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Θανάσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και γύρισε επικίνδυνα παράλληλα, με τον Κορέλη να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή και να σκοράρει. Η ομάδα του Χρήστου Σιαπέρα, που ενδιάμεσα είχε ένα δυνατό σουτ του Μπιρμπίλη που πέρασε ψηλά άουτ, απείλησε στο 21', με τον Γιαννούλη να περνάει τρεις αντιπάλους και να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του Τσώλα ήταν αδύναμη και κόπηκε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο ξεχασμένος Ζώης πλάσαρε από κοντά άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 24ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη, ο Μπιρμπίλης ξεμαρκαρίστηκε και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Δόξα που μετά την επίτευξη του τέρματος δεν είχε καθαρό μυαλό μεσοεπιθετικά, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 41', με τον Σιλιόγκα να φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μπόλης τον σταμάτησε με τα πόδια.

Στην επανάληψη, η Δόξα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 53ο λεπτό, όταν ο Τσίρκας σέντραρε, η μπάλα έφτασε στην άλλη πλευρά στον Θανάση, ο οποίος με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι για το 1-1. Οι γηπεδούχοι εντούτοις κατάφεραν να αποκαταστήσουν το προβάδισμά τους δύο λεπτά αργότερα, με τον Ζώη να σεντράρει και τον Μπιρμπίλη ξεχασμένο στο πέναλτι, με όμορφη κεφαλιά να πετυχαίνει το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Δόξα, στο 62ο λεπτό, ο Τσίρκας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, με τον προπονητή της Δόξας, Παναγιώτη Νίκου να διαμαρτύρεται εντόνως και να αποβάλλεται και αυτός από τον πάγκο της ομάδας του. Επίσης, ένα λεπτό αργότερα η Φιλοθέη πλησίασε το 3-1, όταν ο Ζώης με σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, λίγο δίπλα από το παραθυράκι του Νάση. Η ομάδα της Δόξας που προσπαθούσε ανορθόδοξα να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση, είχε στο 81' ένα σουτ από τον Μπιθυκούκη από πλάγια θέση που μπλόκαρε εύκολα ο Μπόλης στη γωνία, ενώ αν και στο 86ο λεπτό η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, με την αποβολή του Ευθυμίου με δεύτερη κίτρινη, εκτός από την κεφαλιά του Πατσαβούρα από εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη που πέρασε άουτ, δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά τον γκολκίπερ της Φιλοθέης, γνωρίζοντας με τη σειρά της τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα σε τρία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Στούπας Παύλος

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Μπόλης, Ζώης, Τσώλης, Κατσιγιάννης, Ευθυμίου, Μπιρμπίλης, Γιαννούλης (46' λ.τρ. Καραχάλιος), Καραγιάννης, Βασιλάκος (93' Γόγαλης), Τσώλας (57' Κύρκος), Μουζακίτης (70' Κυριαζής)

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Πατσαβούρας, Στέργιος (75' Μπιθυκούκης), Αράπης, Τσίρκας, Τυρολόγος, Κάλλιας (46' Τσιάτσος), Οικονόμου (46' Βασιλάκης), Θανάσης, Κορέλης, Σιλιόγκας