Δεύτερη νίκη για τις Παγκορασίδες του Γ.Σ. Άρτας

Τη νίκη κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά οι Παγκορασίδες του Γ.Σ Άρτας, επικρατώντας με 0-3 σετ της τυπικά γηπεδούχου Φιλίας, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Γ.Σ. Άρτας, με πιεστικό σέρβις απο την Πορτοβάρα Θ. και αποτελεσματικά τελειώματα στην επίθεση με την Βαρέλη, πήρε προβάδισμα και το κράτησε μέχρι τη λήξη του με σκορ 06-25.

Στο 2ο σετ, η Φιλία αν και πίεσε περισσότερο με την Σαπλαούρα στην επίθεση και την Κουτσού στο σέρβις, δεν μπόρεσε να αντιστρέψει το εις βάρος της σκορ με το σετ να τελειώνει 19-25.

Στο 3ο σετ, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι τον 12ο πόντο (12-12) όταν η ομάδα του Γ.Σ. με καθοριστικά σέρβις της Πορτοβάρα Θ. , αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους(12-19). Η Φιλία προσπάθησε να ανακάμψει, με την Παπαδήμα και την Σαπλαούρα να βγάζουν αρκετές άμυνες, μειώνοντας σε 16-19. 'Ομως ορισμένες μη κερδισμένες επιθέσεις από τις αθλήτριες της Φιλίας, σε συνδυασμό με πιεστικό σέρβις απο τον Γ.Σ., σήμαναν τη λήξη του αγώνα με 19-25 και 0-3 σετ.

Τα σετ: 06-25, 19-25, 19-25

Διαιτητές: Φλούδας, Καραγιάννης

Α.Ο. Φιλία Άρτας:  Σαπλαούρα, Παπαδήμα, Κουτσού, Καλύβα, Κοσμά, Οικονόμου, Γιώτη, Δήμου

Γ.Σ. Άρτας: Πορτοβάρα Θ. , Βαρέλη, Σάρκα, Νταούλια, Σεντόρη, Παπαδημητρίου, Ζυγούρη, Μιλτιάδους, Πορτοβάρα Α., Λα'ι'νά