"Διπλό" της Καμπής κόντρα στη Μέλισσα

Σε ένα ματς, που το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, η Καμπή πέρασε με εξαιρετική αποτελεσματικότητα, στην τελική προσπάθεια, από την έδρα της Μέλισσας, με 0-3.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η Καμπή, που έχει ξεκινήσει πάρα πολύ καλά στο Πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε της Μέλισσας με 0-3. Αντίθετα, η νεανική ομάδα της Μέλισσας, με μόλις έναν παίκτη 30 ετών στο γήπεδο, το Στασινούλα (ο Σπύρου απουσίαζε τραυματίας), και 6 ανήλικους, για δεύτερο σερί ματς, παρ' ότι είχε αξιόλογη απόδοση, έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο χωρίς μάλιστα να σκοράρει, ενώ είχε σωρεία ευκαιριών. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη υποψία φάσης στο ματς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, αφού στο 4', η άμυνα της Μέλισσας δεν μπόρεσε σε 2 και 3 χρόνους να απομακρύνει, και ο Δήμος με προβολή, έγραψε το 0-1. Στο 15ο λεπτό, ο Στασινούλας βρήκε ωραία τον Πάνο, που από καλή θέση σούταρε άουτ. Στο 21ο λεπτό, η Καμπή είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Γκουμπερνάτ έκανε πολύ κακή έξοδο, όμως ο Δήμος από πλάγια θέση σε κενή εστία, αστόχησε. Στο 23' από βολέ του Γεροδήμου, ο Νίκαρης πλάσαρε ψηλά άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια της Μέλισσας, ο Πάνος μετά από όμορφη προσποίηση σούταρε, με το Γεροδήμο να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό, ο Μάλλιος σέντραρε, ο Καλαμπόκης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 26', η Μέλισσα που πίεσε είχε νέα φάση, με τον Πάνο να βρίσκεται πάλι μόνος όμως να πλασάρει άουτ. Στο 40ο λεπτό, ο Πλακιάς στο δεύτερο δοκάρι είχε κεφαλιά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Πάνος με ωραία ενέργεια από αριστερά βρέθηκε μόνος, όμως αντί να σπάσει την μπάλα σούταρε από πολύ πλάγια, άστοχα. Στο 44ο λεπτό, η Καμπή διπλασίασε τα τέρματά της, όταν μετά από διεκδίκηση στην άμυνα, όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ, ο Νίκαρης απέφυγε και τον Γκουμπερνάτ, και έγραψε το 0-2. Στις καθυστερήσεις, πολύ κακό διώξιμο του Στούπα, πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Γεροδήμου, κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος, ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, που αδυνατούσαν όμως να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 47ο λεπτό, ο Πάνος δεν μπόρεσε να σουτάρει από κοντά, ενώ ο Στασινούλας που έβαλε την προβολή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Μουσιωτίτσας σούταρε με τον Γκουμπερνάτ να διώχνει με τα πόδια, ενώ στην επόμενη φάση ο Τσόγκας δε σούταρε καλά στην περιοχή της Καμπής. Στο 57ο λεπτό, μετά από κόρνερ, ο Καλαμπόκης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αφύλαχτος όμως σημάδεψε ψηλά, ένα λεπτό μετά, καλό φάουλ του Τσίκου έδιωξε σε κόρνερ ο Γεροδήμος, ενώ στο 64ο λεπτό, νέα ωραία ομαδική προσπάθεια της Μέλισσας κατέληξε σε άστοχο σουτ του Στασινούλα μέσα από την περιοχή. Στο 67', ο Πάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα για να σκοράρει, ενώ ο ίδιος παίκτης σε νέο τετ α τετ στο 84ο λεπτό, έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 90ο λεπτό, με τη δεύτερη τελική τους στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με το νεαρό Σ. Σταμάτη που πέρασε ως αλλαγή, με σουτ μέσα από την περιοχή να γράφει το 0-3. Ο Νάσης με κοντινή κεφαλιά στο 92' έχασε την ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της τιμής.

Αργότερα, θα υπάρξουν στιγμιότυπα με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Αθανασίου Άγγελος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Νάνος (58' Καλόγηρος), Κακοχρήστος, Τσόγκας (87' Βίτσιος Χ.), Σταμούλης, Καλαμπόκης, Μάλλιος (87' Σιατής), Κωσταδήμας (58' Βίτσιος Β.), Πάνος, Στασινούλας (87' Νάσης), Τσίκος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος) : Γεροδήμος, Στέργιος, Τζώρας, Στούπας (77' Σταμάτης Σ.), Θάνος, Πλακιάς, Μουσιωτίτσας (57' Τζούκας), Κοτρότσιος, Δήμος, Σταμάτης Σ., Νίκαρης