"Τεσσάρα" για τους Φιλέλληνες κόντρα στη Δόξα

Δε δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν της Δόξας, οι Φιλέλληνες με 4-1.

Δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα οι Φιλέλληνες Πέτα, κόντρα στην κακή φέτος Δόξα, επικρατώντας με 4-1, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν το γκολ της τιμής λίγο πριν το τέλος. Το 1-0 ήρθε στο 35ο λεπτό, με τον Μπιρμπίλη να σηκώνεται πιο ψηλά απ' όλους και να μετατρέπει σε γκολ με κεφαλιά, εκτέλεση φάουλ του Κολιού. Πριν φύγει το ημίχρονο, οι Φιλέλληνες απείλησαν σε δύο ακόμα περιπτώσεις, στην πρώτη με το Ζιώρη να πλασάρει λίγο άουτ από θέση πλάγια δεξιά, και στη δεύτερη στο 40ο λεπτό, με το Ροβίνα να βλέπει το δυνατό σουτ που επιχείρησε να φεύγει άουτ. Από την πλευρά της η Δόξα προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, όμως σε όσες φάσεις χρειάστηκε ο Γεροδήμος ήταν "παρών".

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν νωρίς, με το Ροβίνα και πάλι να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει στο Βελάετη, όμως το Νάκα να διώχνει δύσκολα στη γωνιά του. Το 2-0 ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σταμάτη και αναμπουμπούλα στην περιοχή της Δόξας, η μπάλα στρώθηκε στον Α. Γούλα που την έσπρωξε εύκολα στα δίχτυα. Στο 72ο λεπτό οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν στην κόντρα επίθεση ο Ροβίνας έσπασε την μπάλα στον Αθανασιάδη, που έστειλε την μπάλα με κοντινό πλασέ στα δίχτυα, για το 3-0. Ο νεαρός Ροβίνας, που έψαξε το γκολ, έγινε στο 80ο λεπτό, από δημιουργός σκόρερ, όταν με ωραίο τεχνικό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε το Νάκα για τέταρτη φορά, γράφοντας το 4-0. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ο Βασιλάκης, κερδίζοντας πέναλτι από το Βάσιο, και μετατρέποντάς το σε γκολ ο ίδιος, για το 4-1.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Στούπας Παύλος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος, Γούλας Π., Κολιός, Γούλας Α., Τσιγαρίδας (79' Σερβετάς), Ζιώρης (88' Γρούμπας), Μπιρμπίλης, Ροβίνας, Σταμάτης, Αθανασιάδης (69' Μακρής)

Δόξα Άρτας (Παπαντζίκος) : Νάκας, Βελαέτης, Σφήκας, Τάτσης, Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης (66' Κωνσταντίνου), Πεσλής, Τάγκας, Βασιλάκης, Πατσαβούρας