Έμειναν στην ισοπαλία ο Ερμής με την Αναγέννηση

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχτηκαν ο Ερμής Κεραματών με την Αναγέννηση Άρτας.

Χωρίς νικητή έληξε ένα από τα ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας, με τον Ερμή Κεραματών και την Αναγέννηση Άρτας να μένουν στο 1-1, και να χάνουν έδαφος αμφότεροι στην προσπάθεια που κάνουν να βρεθούν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα σήμερα στο γήπεδο και 8ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Αλ. Δήμου και προβολή του Στασινού, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά, ήρθε το γκολ, για τον Ερμή, με τον κορυφαίο του ίσως παίκτη φέτος, τον Άκη Δήμο, να εκτελεί εξαιρετικά φάουλ, από πλάγια θέση, στέλνοντάς την μπάλα στο απέναντι "Γ" του Παπαδημητρίου, για το 1-0. Η "Α" έψαξε άμεσα την ισοφάριση και δύο λεπτά μετά, σε φάση στην περιοχή του Ερμή, η μπάλα στρώθηκε στον Αράπη που με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σεϊμένη. Ο ίδιος παίκτης είχε νέο σουτ στο 20' που σταμάτησε στο Σεϊμένη, ενώ στο 28', στην πρώτη του φάση μετά το γκολ, ο Ερμής είχε σουτ του Λεκάνη που έφυγε ψηλά. Σα να μην έφτανε το προβάδισμα του Ερμή, η Αναγέννηση έκλεισε το ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Σταύρου στο 43΄, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή φάση νωρίς με τον Κολιό να παίρνει την κεφαλιά, από κοντινή θέση, όμως το Σεϊμένη να διώχνει δύσκολα, ενώ στο 58ο λεπτό επήλθε αριθμητική ισορροπία, με τον Τσώλη να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Ερμή με δέκα παίκτες. Στο 76ο λεπτό, η Αναγέννηση έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Τσιφλίδης εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, και σε ένα σύμπλεγμα παικτών, ο σκόρερ των γηπεδούχων, Άκης Δήμος, βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1-1. Ο Ερμής ανέβηκε στο γήπεδο ψάχνοντας το γκολ της νίκης, έχοντας στα τελευταία λεπτά δύο καλά σουτ με τους Δήμο και Λεκάνη, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι και το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Τράμπας Θωμάς

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Σεϊμένης, Χαϊντάρι, Σιαπάτης (60' Θεμελής), Σιαπέρας, Πανέτας, Τσώλης, Στασινός, Μήτσιος, Δήμος Αλ. (46' Κατέρος), Δήμος Ακ., Λεκάνης

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαδημητρίου, Βασιλείου, Παπαχρηστάκης (46' Νταλάκας), Τζιότζιος (77' Δήμος Γ.), Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Βαλλίδης (65' Γκότζιος), Σταύρου, Κολιός, Τσάκαλος, Αράπης