"Καταιγίδα" η Νέα Αναγέννηση Αρταίων

Καταιγιστική ήταν στο πρώτο ημίωρο η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, σημειώνοντας 5 γκολ, και επικρατώντας τελικά της Ολυμπιάδας με 5-1.

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Ολυμπιάδα η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, φιλοδωρώντας τη με 5 τέρματα. Η ομάδα του Αποστόλη Γούση μπήκε στο γήπεδο με διάθεση, και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση το Νίκαρη, που στο πρώτο ημίωρο ήταν καταπληκτικός, έφτασε γρήγορα σε σκορ νίκης. Οι φιλοξενούμενοι, ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο παιχνίδι, στα πρώτα δευτερόλεπτα, με τον Κούση να σουτάρει δυνατά λίγο δίπλα από το "παραθυράκι" του Ντεκούλη. Η αντίδραση της Νέας Αναγέννησης ήταν άμεση και στο 4' ο Τζαλοκώστας βρέθηκε μόνος απέναντι από το Λάμπρου, αλλά άργησε και κοντραρίστηκε. Το 1-0 ήρθε δύο λεπτά μετά, με το Νίκαρη να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Τριαντάφυλλο που με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Νίκαρης στο 12' έκανε νέα ωραία προσπάθεια και βρήκε το Δεληκούρα, που απέναντι από το Λάμπρου έκανε κακό πλασέ. Τρία λεπτά μετά, ο Νίκαρης είχε την ευκαιρία να σκοράρει όμως το φάουλ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 20', όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Δεληκούρα, ο νεαρός Γεωργακόπουλος στόπαρε ψύχραιμα και εκτέλεσε με διαγώνιο σουτ για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 3-0, με τον Τριαντάφυλλο να μοιράζει στον Παππά, αυτός με τη σειρά του να γυρίζει στον Τζαλοκώστα που σε κενή εστία πέτυχε ένα από τα ευκολότερα γκολ που έχει σημειώσει. Στο 25' μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Τζαλοκώστας βρήκε το Νίκαρη που βγήκε απέναντι από το Λάμπρου, και αφού προσποιήθηκε ότι θα πλασάρει σε πρώτο χρόνο, άδειασε την εστία, γράφοντας έυκολα το 4-0. Το εξαιρετικό ημίωρο των γηπεδούχων έκλεισε με ένα ακόμη γκολ, με τον Γεωργακόπουλο να κάνει ωραίο πάρσιμο της μπάλας, να κάνει δυνατό γύρισμα, που βρήκε στα πόδια του Τζαλοκώστα και κατέληξε στα δίχτυα, για το 5-0. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή φάση να μειώσουν στο 44ο λεπτό, με τον Ντεκούλη ωστόσο, να βγάζει δύσκολα το ωραίο φάουλ του Τζελιλάι.

Στην επανάληψη είχαμε ένα άλλο ματς, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα και την Ολυμπιάδα να βρίσκει την ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της τιμής. Στο 60ο λεπτό, ο Παππάς έψαξε το γκολ όμως το σουτ του έφυγε άουτ, ενώ ίδια τύχη είχε και το σουτ του Νίκαρη πέντε λεπτά μετά. Νέα προσπάθεια γα γκολ του Νίκαρη στο 70ο λεπτό σταμάτησε στο Λάμπρου, για να έρθει η μείωση του σκορ ένα λεπτό μετά, με τον Τζελιλάι να κάνει το γύρισμα, και τον Κούση να πλασάρει εύστοχα για το τελικό 5-1. Με τη νίκη αυτή, η Νέα Αναγέννηση παραμένει στο κυνήγι της πρώτης θέσης πίσω από τον Ολυμπιακό Καλοβάτου, που παραμένει πρωτοπόρος.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Καραγιάννης Θοδωρής

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης, Ρώσσος, Γεωργακόπουλος (53' Σακκάς), Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς, Τριαντάφυλλος (51' Καλόγηρος), Νίκαρης, Τζαλοκώστας (62' Τσαμπάς), Δεληκούρας (56' Μανθιός)

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Πάνου) : Λάμπρου, Λεκάνης, Ρώιμπας (76' Μπαλαδήμας), Μερκάι, Παχούλας, Μπλλόκου (46' Σταμούλης), Βέτσιος, Πανής, Κούσης, Τζελιλάι, Γώτας (65' Μουσαβερές)