Τα αποτελέσματα των αρτινών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

Με τη συμμετοχή 1.350 αθλητών και αθλητριών πραγματοποιείται αυτό το Σαββατοκύριακο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18.

Σήμερα ολοκληρώνεται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 που είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Βασίλη Σεβαστή, πρώην προέδρου και γενικού γραμματέα του ΣΕΓΑΣ επί σειρά ετών, ο οποίος έφυγε από κοντά μας στις 8 Απριλίου 2021. Ένα διήμερο γεμάτο αθλητική δράση και έντονο συναγωνισμό στο οποίο οι νεαροί αθλητές, οι ελπίδες του στίβου, η επόμενη γενιά των πρωταθλητών, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για τη νίκη αλλά και την είσοδο στην αντιπροσωπευτική μας ομάδα που θα πάρει μέρος στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες της κατηγορίας από 4-7 Ιουλίου στην Ιερουσαλήμ.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 συμμετείχαν και δύο αρτινοί αθλητές, οι οποίοι αγωνίστηκαν στα 400μ. Ο λόγος αρχικά για τον 16χρονο Αλέξανδρο Κόκκα του Άθλου Άρτας, ο οποίος με 54:65 στα προκριματικά, πέτυχε τον φετινό του στόχο και προκρίθηκε στον τελικό, εκεί όπου τερμάτισε 15ος, κάνοντας όμως νέο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 53:72. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ήταν ανάμεσα στους 4 αθλητές που έχουν γεννηθεί το 2006 και βρέθηκαν στον τελικό. Η άλλη αρτινή παρουσία ήταν η συνομήλική του Ιωάννα Τσιώρη του ΑΣ Τιτάνες Άρτας, η οποία με χρόνο 1:06:35 κατετάγη 31η.