Δεν τα κατάφερε στη Λάρισα η Μικτή Κ14

Με δύο γκολάρες του Γιώργου Νότα η Μικτή Παίδων (Κ-14) της ΕΠΣΛ ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο της ΕΠΣ Άρτας επικρατώντας με 2-0 και πήρε έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Σε ένα παιχνίδι όπου η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και μετά από ένα μουδιασμένο α΄ μέρος, στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Φώλλα παρουσίασαν το καλό τους πρόσωπο, πέτυχαν δύο γκολ, είχαν δύο δοκάρια και γενικά έπεισαν με την απόδοσή τους, κατακτώντας δίκαια το εισιτήριο της πρόκρισης. Το α΄ μέρος θα ξεχαστεί γρήγορα μιας και δεν είχε να επιδείξει κάτι με εξαίρεση ένα ακυρωθέν γκολ στο 34΄μετά από εκτέλεση φάουλ του Αρσενίδη όπου πετάχτηκαν στην πορεία δύο παίκτες της λαρισινής ομάδας και ο β΄ βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ.

Δυνατά ξεκίνησε στην επανάληψη η λαρισινή ομάδα και στο 37΄την κεφαλιά του Μπαλαμώτη μπλόκαρε ο αντίπαλος πορτιέρο. Αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιώργος Νότας εκμεταλλεύτηκε την άψογη μπαλιά του Μπαλαμώτη, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο πορτιέρο και έγραψε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Γκολ που έλυσε… τα πόδια των παικτών της λαρισινής ομάδας με τους Αρσενίδη (42΄) και Ασίκογλου (46΄) να σημαδεύουν το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στη συνέχεια Νότας (55΄), Αρσενίδης (57΄) και Ασίκογλου (58΄) απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το δείκτη του σκορ και τελικά στο 68΄ο Νότας με ένα πανέμορφο σουτ από πλάγια θέση «κρέμασε» τον αντίπαλο πορτιέρο γράφοντας το τελικό 2-0.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στις κερκίδες του γηπέδου της Νεάπολης και ανάμεσά τους οι Κώστας Λαγωνίδης για λογαριασμό του ΠΑΟΚ (καθόταν παρέα με τον τεχνικό του Μακρυχωρίου Δημήτρη Καπετανόπουλο και πρώην συμπαίκτη του στον δικέφαλο του βορρά) και Νίκος Καρύδας (γυμναστής της Εθνικής Παίδων) κρατώντας αρκετές σημειώσεις στο μπλοκάκι τους.

Διαιτητής: Πέτσας (Τρικάλων)  Βοηθοί: Σταφυλάς (Τρικάλων) - Παπαγεωργόπουλος (Τρικάλων)

ΕΠΣ Λάρισας (Φώλλας): Νικολακούλης, Γκίτσας (47΄ Κωνσταντίνου), Γαρυφάλλου (36′ Ασίκογλου), Λάζος, Μπόρος, Αρσένης, Μπαλαμώτης, Πινακάς (36′ Μπαγιώτας), Νότας (69΄ Γούλας), Χατζής (62΄ λ.τ Φώλιας), Αρσενίδης (69΄ Ιορδανίδης)

ΕΠΣ Άρτας (Μαγκάκης): Κοσμάς, Νούτσος (36΄Αραβανής), Ευαγγελής, Κανελλόπουλος (63΄Παπαδημητρίου), Ντάλας, Παπανδρέου (63΄ Τζουμάκας), Μουσιωτίτσας, Τσόγκας (63΄ Παππάς), Πέτσας, Τσιώλας (43΄ Μπασιαδήμας)

Πηγή: larisagoal.gr (Σάκης Γκουρνέλης)