Συνέτριψε την ΑΕΚΠ και ανέβηκε 6η η Φιλοθέη!

Εντυπωσιακή ήταν η Φιλοθέη, που συνέτριψε την ΑΕΚΠ με 8-2 και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Με υπηρεσιακό προπονητή το Λευτέρη Τρούλλη, αφού η συμφωνία με το Νίκο Παλιάτσο δεν ολοκληρώθηκε τελικά, η Φιλοθέη, με εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, συνέτριψε την ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών, με 8-2, και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας ξεκάθαρες ελπίδες για κυνήγι της τετράδας πλέον. To τελικό σκορ δεν αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις στο ματς, με τη Φιλοθέη να είναι απόλυτη κυριάρχος στο ματς σκοράροντας 6 φορές στο πρώτο μέρος και τελειώνοντας με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι. Στο 15ο λεπτό, ο Δ. Καραγιάννης μετά από συνεργασία με τον αδερφό του Άγγελο, έγραψε με ωραίο ψηλοκρεμαστό τελείωμα το 1-0. Στο 23ο λεπτό, ο Πάνος Δήμος βρέθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής και με φοβερό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πήλιο, γράφοντας το 2-0. Στο 28ο λεπτό, η ΑΕΚΠ έβγαλε αντίδραση και μείωσε προσωρινά, σε 2-1, όταν μετά από ωραία σέντρα, ο Κοντός πήρε την κεφαλιά και κρέμασε τον Μπόλη. Η Φιλοθέη αντέδρασε άμεσα και με ένα εκρηκτικό τελευταίο τέταρτο, εκτόξευσε το δείκτη του σκορ. Αρχικά, στο 33ο λεπτό, ο Τρούλλης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δ. Καραγιάννη έγραψε με κεφαλιά το 3-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα, και πάλι ο πολύπειρος μέσος, έγραψε το 4-1, με ωραίο πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Βασιλάκου. Στο 39ο λεπτό, ο Δ. Καραγιάννης διπλασίασε τα τέρματά του, γράφοντας το 5-1, με κοντινό σουτ, έπιετα από λάθος γύρισμα στην άμυνα της ΑΕΚΠ, για να γράψει το 6-1 στο 43ο λεπτό, ο Βασιλάκος, με ωραία λόμπα έξω από την περιοχή.

Το δεύτερο μέρος, ήταν αναμενόμενα τυπική διαδικασία, με τον Πάνο Δήμο στο 62ο λεπτό, να σημειώνει το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 7-1, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 8-1, ο Θωμάς Παππάς, στο 69ο λεπτό, με ωραίο γυριστό σουτ. Ένα λεπτό μετά, διαμόρφωσε το τελικό σκορ και πάλι ο Κοντός για την ΑΕΚΠ στο 69ο λεπτό, με ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ, για το 8-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο το σκορ καθώς κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως αποσόβησε ο Μπόλης, λίγο πριν το τέλος.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασιλάκης Στέργιος

ΑΟ Φιλοθέης (Τρούλλης) : Μπόλης, Ζώης, Ευθυμίου, Τολιάκης (50' Κατσιγιάννης), Γαλάνης, Τσιάπαλης (57' Παππάς Θ.), Καραγιάννης Α., Τρούλλης, Δήμος (55' Καραντζένης), Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος (55' Λαζανάς)

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Κωνσταντινίδης) : Πήλιος, Ψεύτης, Πλούμπης, Σκαλτσογιάννης (70' Μεμπλικάι), Μαρέτας, Ντούλας, Χασκής, Κοντός, Μπουζάνης, Μπέλλος (67' Βούλγαρης), Σερέτης