Σπουδαία νίκη για την Προοδευτική

Πολύ σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Προοδευτική στην έδρα της κόντρα στον Ηρόδοτο, επικρατώντας με 2-1.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Προοδευτική, στην προσπάθεια που κάνει να αποσπαστεί από την επικίνδυνη ζώνη, επικρατώντας του Ηρόδοτου με 2-1, ανατρέποντας μάλιστα το εις βάρος τους σκορ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με ωραίο μπάσιμο του Ρίζου στην περιοχή, με το νεαρό να κάνει χλιαρό όμως πλασέ, ενώ πανομοιότυπη φάση έγινε με πρωταγωνιστή τον Θάνο λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σάκκουλα να βγαίνει σε θέση τετ α τετ από πλάγια, έπειτα από μπαλιά του Γιώτη στην πλάτη της άμυνας, το πλασέ του όμως απομάκρυνε ο Νάκος δύσκολα με τα πόδια. Στο 38ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν έπειτα από σέντρα του Γιώτη από τα πλάγια, ο Παύλου με διπλή προσπάθεια από πλεονεκτική θέση δε μπόρεσε να σκοράρει, κάτι που κατάφερε ο επερχόμενος Σάκκουλας, που με πλασέ έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και κατάφεραν νωρίς νωρίς και συγκεκριμένα στο 53' να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν ο Τσιγαρίδας εκτέλεσε κόρνερ, και έπειτα από κακή εκτίμηση του Οικονόμου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα της Γραμμενίτσας πίεζε χάνοντας και μια καλή ευκαιρία με σουτ του Ρίζου που σταμάτησε όμως στον Οικονόμου. Από την άλλη, η ομάδα του Ηροδότου δεν επέδειξε κάτι αξιόλογο, πλην μιας ευκαιρίας του Παύλου που μέσα από την περιοχή από πλεονεκτική θέση δε βρήκε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να τη μαζέψει ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Εν τέλει, η πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος καρποφόρησε πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Τσαρακλημάνης βρέθηκε αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, και έκανε το 2-1, χαρίζοντας ουσιαστικά τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Κυριακού Χρήστος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος, Σκορίλας, Κακιώνης, Βαλίλης, Τζιότζιος (65' Ντάκουλας), Νάτσιος, Ρίζος, Κουτσούμπας (46' Κουτσιμπέλας), Τσαρακλημάνης, Τσιγαρίδας (90' Κάτσινος), Θάνος (68' Κολιός Κ.)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Καπλανάι, Σάκκουλας, Παύλου, Σιόζος, Γκώρος