Χωρίς να εντυπωσιάσει, πέρασε από τον Άγιο η Φλωριάδα

Σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Φλωριάδα επικράτησε του ουραγού Παναγροτικού με 0-2.

Χωρίς να πιάσει τα γνωστά στάνταρ απόδοσης, η πρωτοπόρος Φλωριάδα πέρασε από την έδρα του μαχητικού Παναγροτικού, με 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, και στις πρώτες τους πολύ καλές στιγμές, ο Γείτονας σταμάτησε σε δύο περιπτώσεις δύσκολα, ισάριθμα σουτ του Νικοπολίδη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν φεύγοντας στην κόντρα επίθεση στο 23ο λεπτό, με τον Τσεβρενίδη, ο οποίος άργησε ωστόσο να τελειώσει τη φάση, και επέτρεψε στον Μπακόλα να τον κλείσει και τελικά να το σταματήσει. Λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε το 0-1, όταν ο Μήτσιος κέρδισε πέναλτι, το οποίο και μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ. Το γκολ αυτό ανέβασε κι άλλο τους νικητές, που στο 34ο λεπτό είχαν σπουδαία τριπλή ευκαιρία, με τον Αντωνίου να βρίσκεται απέναντι από το Γείτονα, ο οποίος τον σταμάτησε, ενώ ίδια κατάληξη είχαν στη συνέχεια και τα σουτ των Τσίρου και Μήτσιου, υπό πιο δύσκολες ωστόσο προϋποθέσεις. Το ημίχρονο έφυγε με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν σε αρκετές ακόμα περιπτώσεις, καλές συνθήκες για γκολ, μην τελειώνοντας όμως τις φάσεις με τον καλύτερο τρόπο.

Στο δεύτερο μέρος, η Φλωριάδα μπήκε και πάλι καλύτερα στο γήπεδο, και στο 54ο λεπτό, ο Μήτσιος κοντρόλαρε ωραία μέσα στην περιοχή και γύρισε το σώμα του, όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Στο 61' ο Τσίρος βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ του έφυγε πάνω από το δοκάρι, για να φτάσουμε στο 63', όταν από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κατσαρός, με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, σημειώνοντας το τελικό 0-2. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια, έψαξαν ακόμη ένα γκολ για να διευρύνουν το σκορ, με τον Κολιούλη στο 80' να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προβολή του Σπύρου τρία λεπτά αργότερα έπειτα από σέντρα του Γκαναβία. Οι δύο τελευταίοι συνδυάστηκαν και λίγο νωρίτερα, με το Σπύρου να κλέβει από το Θεοδώρου και να μοιράζει στον Γκαναβία, που δεν πρόλαβε να πλασάρει όπως θα ήθελε μπροστά στο Γείτονα, με το 0-2 να παραμένει.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Πολύζος Κων/νος - Στούπας Χρήστος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Καλαμπούκης (62' Γκαναβίας), Βασιλάκης, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος, Νικοπολίδης, Μήτσιος (68' Σπύρου), Μαργαρίτης (72' Κολιούλης), Αντωνίου (77' Μανιφάβας)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Γείτονας, Νάσκαρης, Θεοδώρου Ε., Γείτονας Στ. (83' Μυφταράι), Θεοδώρου Ι., Συντόσης, Χαλάστρας, Μένα, Λάζαρος, Ζαρκαδούλας, Τσεβρενίδης (46' Ζέρβας)