Δύσκολη νίκη και 8 στα 8 για τον Αίαντα! (pics)

Ούτε σήμερα έχασε βαθμούς ο Αίας Ράχης, επικρατώντας με 3-2, σε ένα γεμάτο ματς, της Ολυμπιάδας!

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη σήμερα ανάμεσα σε Ράχη και Αγία Παρασκευή, με τους γηπεδούχους, να παίρνουν την 8η νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις, και στοχεύουν να κλείσουν τον πρώτο γύρο με το απόλυτο των νικών! Στο σημερινό ματς, ο Αίας απείλησε πρώτος με τους Σιαπάτη και Κορέλη, με την Ολυμπιάδα όμως να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό, με το Σάνι με τελείωμα μέσα από την περιοχή, να νικά το Γεωργάκη, για το 0-1. Η απάντηση του Αίαντα ήταν άμεσα,  και μόλις δύο λεπτά αργότερα, έφερε το ματς στα ίσα με σουτ του Σιαπάτη μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο 35ο λεπτό, η Αγία Παρασκευή έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όμως το πλασέ του Τζ. Τζελιλάι μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ. Ο Αίας στα τελευταία λεπτά στην ουσία έκρινε το ματς, αφού σημείωσε δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο, "κόβοντας τα πόδια" των φιλοξενούμενων. Αρχικά, στο 44ο λεπτό, ο Κορέλης βρήκε ωραία τον Τομουτζόγλου, που απέφυγε τον αντίπαλό του και βρήκε δίχτυα, για το 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, και πριν συνέλθουν από το σοκ οι φιλοξενούμενοι, δέχτηκαν κι άλλο γκολ, με τον Κοτρότσιο  να σουτάρει, το Λάμπρου να μην κάνει καλή εκτίμηση, και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το 3-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά για να τελειώσουν το ματς, όμως μόλις στο 1ο λεπτό, ο Βίτσιος νικήθηκε από το Λάμπρου, για να αστοχήσει στη συνέχεια ο Κορέλης, ενώ στο ίδιο λεπτό, και πάλι ο Λάμπρου σταμάτησε σουτ του Κοτρότσιου. Η Ολυμπιάδα αντέδρασε και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48', με το Λ. Τζελιλάι ολομόναχο να αστοχεί με κεφαλιά, ενώ στο 65ο λεπτό, ο Λάμπρου σταμάτησε με τα πόδια φάουλ του Κοτρότσιου. Στο 73', οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι στον Τζελιλάι, ενώ στο 80', σέντρα σουτ του Κοτρότσιου έφυγε μόλις άουτ. Στο 81', η Ολυμπιάδα έβαλε φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Σάνι να σεντράρει και το Λ. Τζελιλάι αυτή τη φορά να σημαδεύει σωστά με κεφαλιά, γράφοντας το 3-2. Στο 85ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έψαξε την ισοφάριση, όμως το σουτ του έφυγε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, στην κόντρα, ο Κορέλης νικήθηκε από το Λάμπρου, στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Αίαντα να κρατά τη νίκη.

Θα ακολουθήσει αργότερα πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και στιγμιότυπα με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα, από την κάμερα του artagoal.gr by mario

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Ρώσσος, Καλαμπαλίκης (79' Νίκου), Κατέρος, Βίτσιος (79' Θεμελής Γ.), Αβραμίδης, Τομουτζόγλου, Μπάφας (62' Τόλης), Κορέλης, Κοτρότσιος, Σιαπάτης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος) : Λάμπρου, Λιώλης (38' Σάνη), Μπέτσας, Λεκάνης, Μαλέσκος, Τζελιλάι Λ., Παπανδρέου (72' Μπέτσας Θ.), Σάνι, Πανής (72' Κούσης), Τζελιλάι Τζ., Παπαγιάννης