Σπουδαία ανατροπή και τρίποντο για το Δία! (pics)

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με 1-3, ο Δίας με αντεπίθεση διαρκείας, πήρε το τρίποντο, με 4-3, χάρη σε γκολ του Α. Σίμου στις καθυστερήσεις.

Ένα πολύ ενδιαφέρον και όμορφο παιχνίδι, που τα είχε όλα, διεξήχθη σήμερα το πρωί στους Κωστακιούς, με το Δία να παίρνει τη νίκη με 4-3 χάρη σε γκολ του Α. Σίμου στις καθυστερήσεις. Ο ΑΟ Φιλιππιάδας στάθηκε πολύ καλά, προηγήθηκε με 1-3, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπάσιο, που πέτυχε χατ-τρικ, όμως έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο, παραμένοντας ουραγός στη βαθμολογία, με ένα μόλις βαθμό, που σίγουρα τον αδικεί με βάση την εικόνα που παρουσιάζει στα παιχνίδια. Ο Δίας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις το ματς, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό, ο Μίκροβας βρήκε με διαγώνια μπαλιά το Ν. Σίμο, που πλάσαρε το Στέφου, γράφοντας το 1-0. Στη συνέχεια ο ΑΟΦ έβγαλε αντίδραση, και είχε ένα καλό σουτ με τον Μπάσιο, στο 5', που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 12ο λεπτό, ο Κωστάκος έκανε ωραία προσπάθεια, όμως δε σούταρε δυνατά, και ο Βασιλάκης μπλόκαρε, για να προειδοποιήσει ο Μπάσιος στο 15ο λεπτό, όταν σημάδεψε το δοκάρι του Βασιλάκη, με διαγώνιο πλασέ. Στο 18ο λεπτό, ο Μπάσιος σκόραρε, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και αναστάτωση στην άμυνα του Δία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, γράφοντας το 1-1, για να πετύχει ο ίδιος παίκτης την ανατροπή τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από νέο κόρνερ του Κωστάκου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έγραψε το 1-2. Η Φιλιππιάδα στεκόταν πολύ καλύτερα στο γήπεδο, και στο 38ο λεπτό, έφτασε και σε τρίτο γκολ, όταν ο Μπαριάμπα βρήκε τον Μπάσιο στο σημείο του πέναλτι, και εκείνος με ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-3 για την ομάδα του, με το τρίτο του γκολ. Ο Δίας έβγαλε γρήγορα αντίδραση και μείωσε πριν την ανάπαυλα, με το Βασιλείου, να εκμεταλλεύεται την αδυναμία της άμυνας του ΑΟΦ να διώξει και να πλασάρει για το 2-3, στο 42ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, με το Μίκροβα μετά από πάσα του Αθανασούλα να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, για να μπλοκάρει όμως ο Στέφου.

Ο ΑΟΦ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και πίεζε για ένα γκολ, όμως κόντρα στη ροή του ματς, ο Δίας έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Καϋμενάκης βρήκε ωραία στο χώρο το Ν. Σίμο, που απέφυγε και το Στέφου και έγραψε σε κενή εστία το 3-3. Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των παικτών του Δία, που στο 61ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ν. Σίμου να σταματά το κάθετο δοκάρι. Στο 64ο λεπτό, νέο δοκάρι για το Δία, αυτή τη φορά οριζόντιο, μετά από προσπάθεια του Βάντζου να κρεμάσει το Στέφου. Στο 71ο λεπτό, ο Ν. Σίμος έφυγε σε τετ α τετ, με το Στέφου να πέφτει σωτήρια στα πόδια του και να τον ανακόπτει πριν σκοράρει. Στο 86ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν μετά από ώρα επιθετικά, όταν ο Κωστάκος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο κατά συνθήκη τερματοφύλακας, Βασιλάκης, βρήκε την μπάλα και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού την έστειλε κόρνερ. Και ενώ ο ΑΟΦ πίεζε με κάποιες στημένες φάσεις, ο Ν. Σίμος βρήκε στην κόντρα στον αδερφό του Αγγ. Σίμο, που πλάσαρε από μακριά τον εξερχόμενο Στέφου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε πανηγυρισμούς των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Διαιτητής : Αλευρή Κωνσταντίνα  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Κώστας

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Καρίνας, Σίμος Α., Βασιλείου (79' Μπολιεράκης Ε.), Αθανασούλας, Μπεκιάρης, Σίμος Π. (13' λ.τρ. Σίμος Ν.), Βάντζος (85' Λαζανάς), Σίμος Ν., Καϋμενάκης, Μίκροβας Χ.

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.) : Στέφου, Λιόντος, Θάνης (66' Καραβασιλείου), Παπαρούνης (76' Μπακοδήμος Δ.), Αναγνωστάκης, Κωστάκος, Μπάσιος, Μπεζεβέγκης, Μπαριάμπα, Μπακοδήμος, Τσίντζος