Σημαντικότατη νίκη για τη Δόξα

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Δόξα, κόντρα στη Μέλισσα, με 1-0, ανεβάζοντας τη βαθμολογική της συγκομιδή.

με τον καφέ δώρο το νερό

Μια νίκη που είχε τεράστια ανάγκη πέτυχε η Δόξα, και μάλιστα κόντρα στην πολύ δυνατή φέτος Μέλισσα, στο ντέρμπι των δύο ομάδων της πόλης. Οι γηπεδούχοι με τη νίκη αυτοί, παρέμειναν μεν στην επικίνδυνη ζώνη των μπαράζ, ωστόσο, ανέβηκαν στους 17 βαθμούς, και βλέπουν με άλλη ψυχολογία τα προσεχή ματς. Από την πλευρά τους οι ηττημένοι, έμειναν 12 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Φλωριάδα, και πλέον νιώθουν καυτή την ανάσα του Ξηροβουνίου που τους πλησίασε στον πόντο. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, όπως η πλειονότητα των παιχνιδιών ανάμεσα στις δύο ομάδες τα τελευταία χρόνια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τη συμπλήρωση του ημιώρου, όταν σε φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της Δόξας, ο Κότσιαλος έκανε το μπάσιμο και μοίρασε στο Δράκο, που σούταρε, με το σουτ του να κοντράρει, η μπάλα έφτασε στο Σιδηρόπουλο που νικήθηκε από το Γαλάνη, για να γίνει τελικός αποδέκτης ο Μανιώτης, που είδε το σουτ του να κοντράρει και να σταματά στο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν από σέντρα του Κότσιαλου, ο Μανιώτης από πολύ καλή θέση, πήρε μόνος την κεφαλιά, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα άουτ. Στο 40ο λεπτό, η Δόξα είχε την πρώτη της αξιόλογη τελική προσπάθεια, με τον Τσούμαλη να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έμειναν νωρίς με δέκα ποδοσφαιριστές, όταν ο Καλαμπόκης στο 55' σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Αθανασίου, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, δέκα λεπτά μετά, όταν σε κόντρα επίθεση, ο Βασιλάκης βγήκε απέναντι από το Νικολάου, και τον πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το τελικό 1-0 για την ομάδα του. Στο 75ο λεπτό, οι νικητές έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη τους, όταν ο Στασινούλας βγήκε απέναντι από το Νικολάου με τη σειρά του, όμως ο γκολκίπερ της Μέλισσας αυτή τη φορά καθάρισε τη φάση, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά, όταν από εκτέλεση φάουλ του Σιδηρόπουλου, ο νεοαποκτηθείς Μανιφάβας βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν κατάφερε από κοντά να ισοφαρίσει, με το 1-0 να παραμένει για τους γηπεδούχους, που πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Νικολάου Βαγγέλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελάετης, Μπιλιάλης (70' Πατσαβούρας), Χαϊντάρι (36' Θεοδωρής), Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης, Στασινούλας (87' Τάτσης Χ.), Βασιλάκης, Πεσλής (80' Δάφνος)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μήτσιος (57' Κούσης Απ.), Κακοχρήστος, Καλαμπόκης, Σαγάνης (68' Μανιφάβας), Τσιάτσος, Μανιώτης (73' Πολύζος), Κωσταδήμας, Δράκος, Σιδηρόπουλος, Κότσιαλος