Νίκη με buzzer beater για την Άνω Πόλη επί του Πύρρου

Στον α' γύρο ο τυπικά φιλοξενούμενος Πύρρος πήρε τη νίκη με ένα πόντο διαφορά, τώρα ήταν η σειρά της Άνω Πόλης να κερδίσει με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα με buzzer beater.

Στο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τον Πύρρο να προηγείται στο ημίχρονο με 42-37. Στο γ’ δεκάλεπτο, ο τυπικά γηπεδούχος Πύρρος βελτίωσε την άμυνα του, ενώ στην επίθεση η καλή κυκλοφορία της μπάλας έδωσε εύστοχα σουτ από μακριά και προβάδισμα 10 πόντων (44-34). Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, η Άνω Πόλη μείωσε σε 54-52 και μάλιστα 1,2" πριν την λήξη του αγώνα, με ένα απίθανο τρίποντο, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με 54-55.

Διαιτητές: Τσώλης - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 13-12, 29-25, 44-34, 54-55

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 11(2), Πέτσας 6(1), Γιαννάκης 2, Κάλλης, Σκορδής 3(1), Αναγνώστου 4, Λώλος 1, Βάσιος, Κότσικας 11(2), Αθανασίου, Δημητρίου 16(1)

Άνω Πόλη (Περλέγκας): Ζαφείρης 6, Δημητρίου 2, Κοντορίνης, Πρίντζος 7, Βαρέλης 2, Νούτσος 13(1), Πρέντζας, Μπράμης 9(1), Αναγνώστου 12, Ζήκος 4