Εύκολο απόγευμα για την ΑΕ Ξηροβουνίου

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, να επικρατήσει της Προοδευτικής με σκορ 5-1.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Εύκολο απόγευμα είχε στην έδρα της κόντρα στην Προοδευτική Γραμμενίτσας, η ΑΕΞ, φιλοδωρώντας τους κιτρινόμαυρους με πέντε γκολ, και πλησιάζοντας τη Μέλισσα στη δεύτερη θέση στον ένα βαθμό. Το σκορ άνοιξε ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Άρης Δόσης, που έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 20ο λεπτό, όταν ο Τσιγαρίδας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, όμως ο Αλεξίου έβγαλε δύσκολα, με τη βοήθεια του δοκαριού του. Στο ημίωρο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και το δεύτερό τους γκολ, όταν και πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου, αυτή τη φορά έγινε κάτοχος της μπάλας ο Γιαννούλης, και με κοντινό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Νάκο, σημειώνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΞ μπήκε και πάλι δυνατά στο γήπεδο με σκοπό να καθαρίσει το ματς, και μετά από 2-3 καλές στιγμές με τους Δόση και Κυριαζή, φτάσαμε στο 55ο λεπτό, όταν για ακόμη μια φορά ο Βίτσιος έγινε δημιουργός, σπάζοντας την μπάλα στο Δόση, που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0. Το 4-0 δεν άργησε να έρθει με τον Ανδρέα Δόση να κάνει τη σέντρα, και τον Κυριαζή με κοντινή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής, στο 71ο λεπτό, με το νεοαποκτηθέντα Τσαρακλημάνη να σκοράρει, μετά από καιρό με τα χρώματα της Προοδευτικής, με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΞ. Το σκορ έκλεισε και πάλι ο Δόσης, ένα λεπτό αργότερα, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Νίκου, ο Γρύλλης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε τη σέντρα, για να σκοράρει ο Δόσης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Γεωργούλας Βαλάντης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν, Καφαλής, Κοσταντίνι (86' Σιαμέτης), Βίτσιος (84' Μητροπάνος), Γιαννούλης, Παλιάτσος (68' Γρύλλης), Νίκου, Δόσης Αρ., Κυριαζής (75' Καλιακάτσος), Πλακιάς

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος, Κακιώνης, Σκορίλας, Βαλίλης (56' Κάτσινος), Ντάκουλας (84' Βούλγαρης), Νάτσιος Σ., Ρίζος, Νάτσιος Γ. (68' Δημητρίου), Τσαρακλημάνης, Τσιγαρίδας, Κουτσούμπας (46' Κολιός)