Σημαντικό "διπλό" στο τέλος για τον Ηρόδοτο

Χάρη σε ένα γκολ του Σιόζου στα τελευταία λεπτά, ο Ηρόδοτος κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Παναγροτικού, με σκορ 0-1.

Σε μια σημαντική νίκη έφτασε ο Ηρόδοτος, ξεφεύγοντας κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη, μετά τη δύσκολη επικράτησή του στα τελευταία λεπτά, επί του Παναγροτικού, που έφτασε πιο κοντά από κάθε άλλο ματς, στην κατάκτηση του πρώτου του βαθμού, Η ομάδα του Ηροδότου κατάφερε να επικρατήσει σε ένα αμφίρροπο ματς, στο οποίο δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των δύο ομάδων ο δυνατός αέρας που φυσούσε στο γήπεδο του Αγίου Σπυρίδωνα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με ένα καλό μακρινό σουτ που έδιωξε με δυσκολία ο Οικονόμου, ενώ οι φιλοξενούμενοι, απάντησαν με το Γιώτη, να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής, όμως τον Γείτονα, να διώχνει στη γωνία του εντυπωσιακά. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς κάτι άλλο αξιομνημόνευτο.

Στην επανάληψη, το θέαμα ήταν καλύτερο, με την πρώτη ευκαιρία να ανήκει στους φιλοξενούμενους, όταν ο Γιώτης με ωραία προσπάθεια από τα πλάγια συνέκλινε προς το ημικύκλιο της περιοχής όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γείτονα. Οι γηπεδούχοι, που ήταν αρκετά επικίνδυνοι στην κόντρα, απάντησαν με το Λάζαρο από θέση τετ α τετ να πλασάρει άτσαλα, και να χάνει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Λίγο αργότερα, ένα σουτ του νεοεισελθόντα στον αγωνιστικό χώρο, Πουλιάνου, πέρασε σύριζα άουτ και ενώ το ματς έφτανε προς τη λήξη, και συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Καραμέτσιου, ο Σιόζος, βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή, και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, χαρίζοντας τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές να κάνουν το 0-2, μία με τον Σιόζο να μπαίνει κάθετα στην περιοχή, όμως να πλασάρει λίγο άουτ, και μία στις καθυστερήσεις με το Γιώτη, που έψαξε το γκολ, να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να σουτάρει από πλάγια όμως η μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ πάνω από την αριστερή γωνία του Γείτονα.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Στούπας Παύλος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Γείτονας Ε., Νάσκαρης, Ζέρβας, Γείτονας Ε., Θεοδώρου, Συντόσης (32' Θεοδώρου Ε.), Μένα, Ζαρκαδούλας, Μαυρομάτης (70' Πουλιάνος), Λάζαρος, Χαλάστρας

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Γιώτης, Ρώσσιος, Καραμέτσιος, Παναγιώτου (46' Παύλου), Σιόζος, Γκαναβίας