"Κακή" ήττα για την Αναγέννηση από τον Εορδαϊκό! (pics)

Την εντός έδρας ήττα, με 0-2, γνώρισε από τον Εορδαϊκό, η Αναγέννηση, μην μπορώντας να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Μία ήττα από αυτές που ονομάζουμε "κακές", στο ποδόσφαιρο, γνώρισε η Αναγέννηση, που δεν κατάφερε να πιάσει καλή απόδοση και έχασε στην έδρα της με 0-2 από τον Εορδαϊκό, που παρά τη χαμηλή βαθμολογική του θέση, πριν το παιχνίδι, έδειξε πως πρόκειται για μια πολύ σοβαρή και δουλεμένη ομάδα, κάτι που καταδεικνύει εν πολλοίς και τον πολύ δύσκολο όμιλο στον οποίο βρίσκεται η Αναγέννηση, με πολλές ομάδες να είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο. Η ομάδα μας φάνηκε να δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει την μπάλα, είχε λιγοστές καθαρές φάσεις, με τον Εορδαϊκό να είναι εξαιρετικά στημένος και οργανωμένος στην άμυνα, ψάχνοντας σωστά την κόντρα επίθεση, και φεύγοντας δίκαια με το τρίποντο από το Δημοτικό Στάδιο. Πλέον, η Αναγέννηση, μετά τη βαριά ήττα στην Καστοριά, και μετά από μία ήττα, σήμερα, που μπορεί να χαρακτηριστεί εκτός προγράμματος, καλείται να ανασυνταχθεί όσο το δυνατόν πιο σύντομα, καθώς ακολουθεί μια πολύ απαιτητική έξοδος στην Πιερία, όπου και θα αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο Σβορώνο, μία από τις λίγες ομάδες που έχουν ξεχωρίσει στη βαθμολογία.

Στα αγωνιστικά, η Αναγέννηση στο πρώτο δεκάλεπτο προσπάθησε να πλαγιοκοπήσει, όμως τα γυρίσματα των Κυριάκη και Μουσιωτίτσα υπό καλές προϋποθέσεις, δεν κατέληξαν σε τελική προσπάθεια, με τον Εορδαϊκό να απειλεί πιο άμεσα, στο 4ο λεπτό, όταν ο Αιχμαλωτίδης πήρε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, όμως σημάδεψε ψηλά. Στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ξανά επιθετικά, όταν ο Παπαζήσης μετά από επικίνδυνη κόντρα επίθεση, σούταρε, αναγκάζοντας τον Μπαλαούρα να βγάλει σε κόρνερ, ενώ στο 18ο λεπτό, ο Παπανίκου εκτέλεσε για την Αναγέννηση επικίνδυνα φάουλ από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής, με το Ζυγκερίδη να μην μπορεί να κάνει επαφή με την μπάλα, που έφυγε λίγο άουτ. Στο 22ο λεπτό, ο Παπανίκου εκτέλεσε κόρνερ, με το Γιαλεδάκη να στέλνει την μπάλα άουτ, ενώ στην απέναντι εστία, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους, με τον Τοπάλη να δοκιμάζει ωραίο φαλτσαριστό σουτ, που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η Αναγέννηση είχε στο 35ο λεπτό, τελική προσπάθεια μετά από ώρα, με τον Πάνο να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κυριάκη, όμως την μπάλα να φεύγει ψηλά. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με την Αναγέννηση να αντιμετωπίζει δυσκολίες να φτιάξει φάσεις με άμεσο ποδόσφαιρο, μένοντας αναμενόμενα και χωρίς πολλές τελικές προσπάθειες, προς την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, στο 48ο λεπτό, με τον Παπανικόπουλο να κάνει επικίνδυνο γύρισμα, που πέρασε παράλληλα με την εστία και έφυγε άουτ, για να απαντήσει η Αναγέννηση, με το Μουσιωτίτσα να βρίσκεται μέσα στην περιοχή σε δύο περιπτώσεις, χωρίς όμως να μπορεί να κάνει κάποιο επικίνδυνο τελείωμα. Ο Εορδαϊκός, στο 52ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, όταν η μπάλα γύρισε στην περιοχή της Αναγέννησης και έφτασε στο Μαρκόν, που με χαμηλό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μπαλαούρα, που δεν είχε και την καλύτερη οπτική από τα πολλά σώματα, γράφοντας έτσι το 0-1. Η Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, και στο 55ο λεπτό, ο Παπανίκου βρήκε στην περιοχή το Ζυγκερίδη, που γύρισε και σούταρε, όμως ο Δημητριάδης μπλόκαρε σταθερά στη γωνία του. Στο 64ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, με το Μάιλαντ να κάνει φοβερή προσπάθεια από αριστερά, να κάνει και το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, που είχε ως τελικό αποδέκτη τον Παπαζήση, ο οποίος τελείωσε τη φάση, γράφοντας το 0-2, που έμελλε να παραμείνει μέχρι το τέλος. Η Αναγέννηση προσπάθησε με κάποιες σέντρες προς το Ζυγκερίδη να απειλήσει, με τον Εορδαϊκό με ανεβασμένη ψυχολογία να φεύγει στην κόντρα με ευκολία. Στο 69ο λεπτό, ο Μάιλαντ έκανε νέα κούρσα, όμως σούταρε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Νικόλι έφυγε απέναντι από τον Μπαλαούρα, που πρόλαβε και έκανε την έξοδο με τα πόδια. Στο 72ο λεπτό, ο Εορδαϊκός άγγιξε το τρίτο γκολ, όταν ξεδιπλώθηκε ωραία στην αντεπίθεση, ο προωθημένος Σιδηρόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Μπαλαούρα, όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η Αναγέννηση είχε μια στιγμή, στο 77ο λεπτό, με τον Πάνου να σεντράρει, όμως το Ζυγκερίδη που μπήκε στη φάση, να στέλνει την μπάλα δίπλα από την εστία. Στο τελευταίο τέταρτο, με τις καθυστερήσεις, η "Α" προσπάθησε κάπως ανορθόδοξα να φτάσει σε ένα γκολ, όμως η άμυνα του Εορδαϊκού, με προεξάρχοντα τον τερματοφύλακα Δημητριάδη, βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, κρατώντας το "μηδέν".

Διαιτητής : Ζύγας Παναγιώτης (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί : Βλαχοδήμος Λάμπρος (Αιτωλοακαρνανίας) - Μπάκας Γιάννης (Αιτωλοακαρνανίας)  Παρατηρητής : Σαράφογλου Γιώργος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Μουσιωτίτσας (75' Πάνου), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Πάνος, Κυριάκης

Εορδαϊκός (Κατακαλίδης) : Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Παπανικόπουλος, Πούλιος, Γροσδάνης, Μαρκόν (88' Παπάς), Αιχμαλωτίδης, Τοπάλης (75' Κοντογουλίδης), Παπαζήσης, Μάιλαντ, Νικόλι (80' Χάιτας)