Σημαντικό "διπλό" στη Ράχη και τώρα ντέρμπι για τη Δόξα

Με 1-4 επικράτησε η Δόξα, σε ένα πολύ δυνατό και απαιτητικό παιχνίδι.

Νικηφόρα συνέχισε η Δόξα, την εντυπωσιακή της πορεία στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας τις 7 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Σήμερα, επικράτησε με 1-4 του Αίαντα Ράχης, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Ανέζα, που είναι η έτερη αήττητη ομάδα του Πρωταθλήματος, στο ντέρμπι κορυφής, που σίγουρα θα είναι το ματς της αγωνιστικής. Στο σημερινό ματς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και αφού απείλησαν με τους Μακρή και Μπιθυκούκη στο πρώτο δεκάλεπτο, που νικήθηκαν από τον Γκουσάιλα, άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο Κάλλιας με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Η Δόξα έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 18ο λεπτό, όμως ο Σιλιόγκας από πλεονεκτική θέση νικήθηκε από τον Γκουσάιλα, ενώ η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε και πάλι στη Δόξα, με το Μακρή να αναγκάζει σε ωραία απόκρουση τον Γκουσάιλα.

Στην επανάληψη, ο Αίας μπήκε με γκολ, καθώς στο 46ο λεπτό, μετά από δυνατό πλάγιο, η μπάλα έφτασε στον Κόξια, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη γωνία, για το 1-1. Στο 70ο λεπτό, η Δόξα έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μακρή με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο ακόμα και έτσι κατάφερε να σκοράρει, στο 75ο λεπτό, όταν μετά από απόκρουση του Γκουσάιλα, σε πρώτο σουτ, ο Κάλλιας στην επαναφορά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2. Στο 77ο λεπτό, η Ράχη έμεινε με τη σειρά της με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Χαϊντάρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να έρθει το 1-3, στο 79ο λεπτό, με προσωπική ενέργεια και σουτ του Σιλιόγκα, που έδειξε να καθαρίζει το ματς. Η Δόξα τελείωσε οριστικά το παιχνίδι, ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Μ. Νούτσος συνδυάστηκε με τον Γκούβελο και πλάσαρε για το τελικό 1-4.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Χαϊντάρι, Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Ευαγγέλου Κ., Κόξιας (72' Ευαγγέλου Σ.), Τσίρος, Σιαπάτης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Νούτσος Αχ., Κωστής (75' Νούτσος Μ.), Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Τσιάτσος (78' Κίτσης), Μακρής, Μπιθυκούκης (75' Γκούβελος), Σιλιόγκας