Με νίκη πάει στο ντέρμπι με τη Δόξα η Ανέζα (pics)

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην ΑΕΚΠ η Ανέζα, επικρατώντας με το ευρύ 6-1.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα η Ανέζα κόντρα στη νεανική ομάδα, της ΑΕΚΠ, επικρατώντας με 6-1 και έχοντας καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλά στο γήπεδο, όμως οι γηπεδούχοι χτυπώντας πολύ αποτελεσματικά στην κόντρα και με τη διαφορά εμπειρίας να είναι εμφανής, πήραν το παιχνίδι χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν. Η Ανέζα στο 5ο λεπτό, προειδοποίησε με το Ρούμπο να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, και ένα λεπτό αργότερα άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Γ. Σιώζου, ο Πήλιος δεν έδιωξε καλά, η μπάλα κατέληξε στο Μιχάλη που με γυριστό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως ένα λεπτό μετά, ο Χασκής που βρέθηκε σε καλή θέση, ανακόπηκε τελευταία στιγμή. H ΑΕΚΠ στο 19ο λεπτό είχε μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει όταν κέρδισε έμμεσο στο σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ του Σερέτη κόντραρε στο τείχος που ήταν στη γραμμή, και στο επόμενο λεπτό η Ανέζα διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Νίκαρης σέντραρε από τη γραμμή του άουτ, για το Μιχάλη, που με σουτ στην κίνηση, έγραψε το 2-0, με το δεύτερο τέρμα του. Στο 22ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι, όταν ο Νίκαρης και πάλι βρέθηκε σε καλή θέση για σέντρα και βρήκε το Γ. Σιώζο στο δεύτερο δοκάρι, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, και στο 35ο λεπτό, ο Πλούμπης εκτέλεσε ωραία φάουλ από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Μπακοχρήστο σε δύσκολη επέμβαση. Η Ανέζα με τη σαφή διαφορά εμπειρίας, ήταν πολύ αποτελεσματική και στο 40ο λεπτό σκόραρε ακόμη ένα γκολ, όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι στην περιοχή, και ο Μιχάλης που ανέλαβε την εκτέλεση, έγραψε το 4-0, κάνοντας χατ-τρικ. Στο 43ο λεπτό, ο Σερέτης έπιασε καλό σουτ, όμως ο Μπακοχρήστος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μιχάλης άγγιξε το καρέ, όμως η κεφαλιά του μετά από σέντρα του Νίκαρη έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚΠ συνέχισε να ψάχνει το γκολ και είχε ένα καλό σουτ με τον Ντούλα που έδιωξε ο Μπακοχρήστος, για να μειώσει τελικά σε 4-1, στο 55ο λεπτό, όταν ο Σταύρου κέρδισε πέναλτι, και ο Σερέτης που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Ανέζα, που πραγματοποίησε όλες τις αλλαγές της στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, πήρε και πάλι διαφορά 4 γκολ, στο 67ο λεπτό, όταν ο Γ. Σιώζος έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια και έφτασε απέναντι από τον Πήλιο, τον οποίο και νίκησε με δυνατό σουτ, γράφοντας το 5-1, με το δεύτερο τέρμα του. Ο Σερέτης προσπάθησε να σημειώσει και δεύτερο γκολ, στο 70ο λεπτό, όταν έφυγε γρήγορα στον κενό χώρο, απέφυγε και τον εξερχόμενο Μπακοχρήστο, όμως άργησε να εκτελέσει και ανακόπηκε πριν σκοράρει. Στο 76ο λεπτό, ο Παραλίκας έγραψε το όνομά του στη λίστα των σκόρερς, όταν με την άμυνα της ΑΕΚΠ χαλαρή, έκανε την ατομική ενέργεια και διαμόρφωσε το τελικό 6-1 για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο τέταρτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ανέζα να παίρνει μια εύκολη νίκη και πηγαίνει με άριστη ψυχολογία να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την επόμενη αγωνιστική τη Δόξα, στο μεγάλο ντέρμπι των πρωτοπόρων, που αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Τσιώρη Ιωάννα

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Μπακοχρήστος Στ., Χουλιάρας Αν., Παραλίκας, Μητσαράς,  Ζώης (46' Γκανάρας), Ρώσσιος (55' Μυτικιώτης), Νίκαρης (58' Παπανίκου), Σιώζος Ναπ., Μιχάλης (55' Μπακοχρήστος Θ.), Γ. Σιώζος, Ρούμπος (46' Πλακιάς)

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Κωνσταντινίδης) : Πήλιος, Σκαλτσογιάννης (46' Κοντός), Σταύρου (61' Μεμπλικάι), Σιαφάκας, Μαρέτας, Χαβέλας, Πλούμπης, Ντούλας, Μπουζάνης (73' Μπασδέκης), Χασκής (73' Μπέλλος), Σερέτης