Ο Καραϊσκάκης έκανε το καθήκον του και νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλων Πόντου

Το καθήκον της έκανε σήμερα το απόγευμα η ομάδα του Καραϊσκάκη, η οποία νίκησε, έστω και αν αγχώθηκε στο δεύτερο μέρος, με 1-3 τον αδύναμο Απόλλων Πόντου στο γήπεδο του Μακεδονικού και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Καραϊσκάκης ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησε πρώτος στο 3ο λεπτό, όπου σουτ του Κυβελίδη το απέκρουσε ο Μαλέσιος. Η αρτινή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Χατζηστραβός σέντραρε από δεξιά και ο Κυβελίδης με σουτ έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χατζηστραβός αυτή τη φορά μοίρασε στον Κούστα, ο οποίος έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι που στο πρώτο μέρος είχαν κυρίως παθητικό ρόλο, στο 35' απείλησαν με ένα σουτ του Φράγκου, το οποίο όμως από καλή θέση πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το ματς, όμως ο Κυβελίδης από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό, ο Χριστοδούλου εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία του Καραϊσκάκη και με σουτ μείωσε σε 1-2. Μετά το γκολ που πέτυχε ο Απόλλων Πόντου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν για την ισοφάριση, με την αρτινή ομάδα να έχει και αυτή τις ευκαιρίες της με τους Κυβελίδη και Κούστα για να τελειώσει το ματς. Τελικά, στο 86ο λεπτό, ο Αλμπάνης που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, με ωραία προσπάθεια και σουτ σημείωσε το 1-3 και απέβαλε το άγχος από τους φιλάθλους του Καραϊσκάκη που βρέθηκαν στο γήπεδο του Μακεδονικού για να τον στηρίξουν.

Διαιτητής: Μέγας Αλέξανδρος (Πιερίας)  Βοηθοί: Στάικος Κωνσταντίνος (Λάρισας) - Δεμερτζής Χρήστος (Πέλλας)  4ος: Μαυρίδης Θωμάς (Πέλλας)

Γκολ: Χριστοδούλου 52' / Κυβελίδης 27, Κούστα 32', Αλμπάνης 86'

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Μαλέσιος, Χριστοδούλου, Χατζηαθανασίου, Καλλίας, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Τουρσίδης, Γιαννακόπουλος (66' Χατζηκωνσταντίνου), Λάσκοφ, Τσουμάνης, Φράγκος

Καραϊσκάκης (Πετράκης): Μέλκα, Παπανίκου (65' Καψάλης), Καραγιαννίδης, Καπίας, Παναγιώτου, Μέτσε, Μασούρας, Ψιάνος, Χατζηστραβός, Κούστα, Κυβελίδης