Φτηνή ήττα για τον Καραϊσκάκη

Με 0-1 ηττήθηκε ο Καραϊσκάκης από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λάρισας, που δεν έθελξε ωστόσο με την απόδοσή του.

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Καραϊσκάκης, που γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας, με 0-1. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν χάρη σε μια στημένη φάση, και αν εξαιρεθούν 2-3 φωτεινές εξαιρέσεις ποδοσφαιριστών που ξεχώρισαν, δεν έδειξαν ομάδα από την οποία οι γηπεδούχοι δε θα μπορούσαν να πάρουν κάτι. Τα πρώτα λεπτά κύλησαν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με το πρώτο δεκάλεπτο να φεύγει χωρίς τελική προσπάθεια. Η πρώτη απειλητική στιγμή ήρθε στο 13ο λεπτό, με τον Άλεξιτς να κερδίζει φάουλ οριακά έξω από την περιοχή από πλάγια, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Η πρώτη τελική του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους δύο λεπτά αργότερα, με τον Πολέττο να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και να σουτάρει, στην αγκαλιά όμως του Στεφανάκου. Στο 19ο λεπτό, ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση του ματς, όταν ο Χούσος πήρε μια κόντρα μπαίνοντας στην περιοχή, σούταρε δυνατά φάτσα με το Μάντζαρη, με την μπάλα όμως να πηγαίνει στο κέντρο της εστίας και τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να διώχνει δύσκολα. Στην επόμενη φάση ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά από φάουλ, η μπάλα έφτασε στο Χρούσιελ που από δύσκολη γωνία έκανε το γύρισμα, με το Μάντζαρη να διώχνει σε κόρνερ. Στο 30ο λεπτό, και χωρίς οι φιλοξενούμενοι να έχουν κάνει σοβαρή φάση μέχρι εκείνο το σημείο, ο Πολέττο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Χατζής στο δεύτερο δοκάρι σηκώθηκε αμαρκάριστος, και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου, για το 0-1. Στο 36ο λεπτό, ο Παντίδος πήρε την κεφαλιά, από κόρνερ του Κάκκο όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 43ο λεπτό, χάθηκε σημαντική ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη, με τον Καπία να κάνει την κεφαλιά πάσα στον Άλεξιτς, που απέναντι από τον εξερχόμενο Μάντζαρη, προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα από πάνω του και να βρεθεί προ κενής εστίας, όμως η εκείνη τον πρόδωσε καθώς βρήκε στο χέρι του και δόθηκε επιθετικό φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να βγει μπροστά και να ψάξει την ισοφάριση, όμως στο πρώτο δεκάλεπτο πέραν ενός σουτ του Χούσου από το ύψος της περιοχής, που κόντραρε, δεν κατάφερε να απειλήσει. Στο 62ο λεπτό, ο Τασιούλης σούταρε ωραία από το ύψος της περιοχής, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, με το Στεφανάκο όμως με εντυπωσιακή επέμβαση να διώχνει σε κόρνερ. Για το επόμενο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πολιόρκησαν την άμυνα του Καραϊσκάκη, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να αντεπεξέρχονται. Στο 66ο λεπτό, ο Χούσος υποδέχτηκε μόνος την μπάλα από δεξιά και σέντραρε, με τον Καψάλη στο δεύτερο δοκάρι, να μη βρίσκει για λίγο την μπάλα με το κεφάλι. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, με τους δύο Βραζιλιάνους στα χαφ, Μαρκολίνο και Ράμος να κυκλοφορούν χωρίς πρόβλημα την μπάλα, καθώς και το Λουκάο, με τη εντυπωσιακή του σωματοδομή να ταλαιπωρεί την άμυνα του Καραϊσκάκη, δείχνοντας να διαθέτουν εξαιρετική πάστα ποδοσφαιριστή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραϊσκάκης αναλώθηκε σε μεγάλες μπαλιές, με την είσοδο και του Λίτσκα στο γήπεδο, πράγμα που καθιστούσε εύκολο το έργο των υψηλόσωμων Κοντοέ και Σουλιώτη, που αν και καθάριζαν εύκολα τις φάσεις στον αέρα, σε 3-4 περιπτώσεις που η μπάλα κινήθηκε γρήγορα και χαμηλά στην περιοχή του Απόλλωνα, έδειξαν να έχουν σοβαρό πρόβλημα. Κάπως έτσι, το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με το Καραϊσκάκη την επόμενη αγωνιστική να έχει δύσκολη έξοδο, στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή.

Γκολ : Χατζής 28'

Κίτρινες : Άλεξιτς, Χρούσιελ, Χούσος, Παπαδόπουλος, Στεφανάκος / Χατζής

Κόκκινες :

Διαιτητής : Πανυτσίδης (Κοζάνης) Βοηθοί : Κουρέντας (Τρικάλων) – Φάλτακας (Γρεβενών) 4ος : Τσέτσιλας Κων/νος (Γρεβενών)

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης, Χρούσιελ, Καπίας, Παντίδος, Μασούρας (57' Μαχαίρας), Χούσος, Άλεξιτς, Ψιάνος (68' Λίτσκας), Κάκκο (80' Παπαδόπουλος)

Απόλλων Λάρισας (Τροϊζι) : Μάντζαρης, Σκούπρα, Κοντοές, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Χατζής, Ράμος, Μαρκολίνο (90'+ Καμπέρης), Πολέττο (62' Λιταίνας), Τασιούλης (87' Καρατάσιος), Λουκάο