Εύκολο απόγευμα με "εφτάρα" για την ΑΕΚΠ κόντρα στην ΑΕΞ (pics)

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στο Ξηροβούνι, η ΑΕΚΠ, επικρατώντας άνετα με 7-0.

Ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα στη φυσική της έδρα πήρε η ΑΕΚΠ, που επικράτησε χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες της υποβιβασμένης ΑΕ Ξηροβουνίου, με 7-0, έχοντας καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο. Στο 5ο λεπτό, ο Αθανασιάδης αστόχησε από κοντά μετά από κεφαλιά πάσα του Τσίρου, ενώ μέχρι το 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλές στιγμές με τους Τσίρο και Γιώτη. Στο 25ο λεπτό, ήρθε το 1-0, όταν μετά από κεφαλιά του Γιώτη, ο Σιαπάτης απόκρουσε με τα πόδια και ο Τσίρος από κοντά άνοιξε το σκορ. Ίδιοι πρωταγωνιστές και στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚΠ, με το Γιώτη να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια να νικιέται από το Σιαπάτη και τον Τσίρο στην επαναφορά να γράφει το 2-0, στο 30ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή στο 34ο λεπτό, με το Νάστο να κλέβει και να πλασάρει λίγο άουτ, για να γράψει το 3-0 ο Τσίρος τρία λεπτά αργότερα, κάνοντας χατ-τρικ, όταν έκλεψε την μπάλα και αφού άλλαξε ωραία με τον Τζελιλάι, πλάσαρε το Σιαπάτη. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζελιλάι, που στο 40ο λεπτό, έγραψε το 4-0, όταν μετά από ωραία ενέργεια και πλασέ του Καλύβα, που απόκρουσε ο Σιαπάτης, πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα. Ο Τζελιλάι δύο λεπτά αργότερα, έκλεισε το σκορ ημιχρόνου, όταν βρέθηκε μόνος στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 5-0

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα δύο γρήγορα γκολ και στη συνέχεια έριξαν ρυθμό, με το ματς να είναι μια τυπική διαδικασία πλέον. Στο 52ο λεπτό, ο νεαρός Μπέλλος επιχείρησε σέντρα που πήρε τροχιά προς το τέρμα και κρέμασε το Σιαπάτη, για το 6-0, για να διαμορφώσει το τελικό 7-0, τέσσερα λεπτά μετά ο Σερέτης, που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή, όταν έφυγε στον κενό χώρο και με ωραίο διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Σιαπάτη. Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚΠ θα μπορούσε να έχει πολύ διαφορετική πορεία στη σεζόν αν έπαιζε εξ αρχής στην έδρα της και δεν αντιμετώπιζε πολλούς και σοβαρούς τραυματισμούς, που δεν της επέτρεψαν ποτέ να αγωνιστεί πλήρης και να φτάσει κάποια στιγμή να βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Κωνσταντίνου, Καλύβας, Βασιλάκης (46' Μπέλλος), Νικοπολίδης (53' Αρναουτόπουλος), Σίμος, Κατσαρός, Γιώτης, Αθανασιάδης, Τσίρος (53' Σερέτης), Τζελιλάι

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Σιαπάτης, Καραμούτσος, Σαραντάρης, Τζουβάνος, Παππάς, Σκανδάλης, Νάστος, Ευαγγέλου, Αναστασίου, Τζούκας, Κόρδας