Σημαντικό "διπλό" για την Προοδευτική

Σπουδαία νίκη πέτυχε μέσα στην Ανέζα η Προοδευτική Γραμμενίτσας, επικρατώντας με 0-1.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Γραμμενίτσα στην έδρα της Ανέζας, επικρατώντας ωστόσο χάρη σε ένα αυτογκόλ παίκτη της γηπεδούχου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο ματς, όταν ο Τσιγαρίδας στο 7ο λεπτό, σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Δημολένη. Τελικά, στο 12ο λεπτό, σημειώθηκε το γκολ που έκρινε το ματς, όταν ο Μητσαράς, άθελά του έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 0-1. Στο 28ο λεπτό, από σέντρα του Ρώσσιου, ο Παπαγεωργίου δεν πρόλαβε οριακά να βάλει την προβολή, ενώ στο 40' από νεά σέντρα του Ρώσσιου, ο Τσαμπάς έσπασε στον Κοτρότσιο που σούταρε όμως άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να αλλάξουν το σκορ, με τη Γραμμενίτσα να κυνηγά την κόντρα. Στο 60ο λεπτό, ο Παπαγεωργίου σέντραρε, όμως η προβολή του Σιώζου έφυγε άουτ. Στο 63' η Προοδευτική πλησίασε σε δεύτερο γκολ, με το Δημητρίου να παίρνει την κεφαλιά, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους, με το Σκορίλα να φεύγει στην κόντρα, να νικιέται από το Δημολένη, και στην εξέλιξη της φάσης, τον Τσιγαρίδα να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά. Οι γηπεδούχοι, έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, στις καθυστερήσεις, όμως η κεφαλιά του Ρώσσου από πολύ καλή θέση, έφυγε άουτ, με το τελικό 0-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πετσίνης Δημήτρης - Μεσίτι Γιάννης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Δημολένης, Ρώσσος, Σιώζος Μ., Μητσαράς (55' Ρούμπος), Ζώης, Μπάφας (78' Μυτικιώτης), Ρώσσιος, Παπαγεωργίου, Παπανδρέου (20' Τσαμπάς), Κοτρότσιος, Σιώζος Ν.

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Ι.) : Φώτης (20' Νάκος), Σκορίλας, Παππάς Θ. Πανέτας, Σιαπέρας Χ., Δάρδας, Παππάς Φ. (64' Μπιθυκούκης), Μπασιάκος, Δημητρίου (64' Κάτσινος), Τσιγαρίδας, Αθανασιάδης