Σημαντική νίκη για τον Εθνικό

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Εθνικός Φιλιππιάδας, κόντρα στον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, με 3-0.

Tην περιγραφή του παιχνιδιού σας προσφέρει το συνεργείο:
ΠΑΠΑΤΣΙΜΠΑΣ
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ ΑΥΤ/ΤΩΝ - ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ (Zavoli) -
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Οι γηπεδούχοι μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, ήθελαν επιτακτικά ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον ουραγό τη βαθμολογίας Αχιλλέα. Έτσι, μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο ματς, και απείλησαν μόλις στο 1ο λεπτό, με την κεφαλιά του Κουμπή από σέντρα του Δημουλά να αποκρούει δύσκολα ο Μπαϊμάκης. Η πίεση του Εθνικού ευδοκίμησε νωρίς, καθώς μόλις στο 5', ο Μιχάλης έφυγε στον κενό χώρο, και ανατράπηκε κερδίζοντας πέναλτι, με το Σκέντο να αντικρίζει και την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μιχάλης, και δε λάθεψε, σημειώνοντας το 1-0. Στο 25ο λεπτό, και πάλι ο Μιχάλης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, και ο Μπαϊμάκης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπαλογιάννης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, και ο επερχόμενος Άτσκα, με καρφωτή κεφαλιά, σημείωσε το 2-0. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή φάση, με του Εθνικού να είναι εξαιρετική ευκαιρία, με το Μανιώτη να βρίσκει τον Μπαστάνη, κι αυτόν να νικιέται από τον Μπαϊμάκη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός κυνήγησε ένα γρήγορο γκολ, για να προσπαθήσει να πιάσει το σκορ του πρώτου γύρου (είχε χάσει με 4-0). Τελικά, κατάφερε να σκοράρει στο 65ο λεπτό, παρ' ότι ο Αχιλλέας μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο είχε ανακτήσει την κατοχή της μπάλας, όταν ο Μιχάλης έσπασε την μπάλα στον Μπαλογιάννη, κι αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 3-0. Ο Εθνικός έψαξε και ένα τέταρτο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως στην καλύτερή του φάση, ο Μιχάλης που ήταν σε όλες τις φάσεις, βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, όμως σημάδεψε το δοκάρι, με τον Εθνικό ωστόσο, να ξεφεύγει με τη νίκη αυτή από τον Αχιλλέα, και το ενδεχόμενο μιας πιθανής ισοβαθμίας να μοιάζει μακρινό.

Διαιτητής : Κολυτας Σπύρος  Βοηθοί : Βλάσσης Θωμάς - Μίχος Γιάννης

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος) : Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Βραχνός, Τσουλιάης, Άτσκα, Δημουλάς (70' Παπακίτσος), Μπαλογιάννης (80' Κορέσι), Κουμπής, Μπαστάνης (75' Τσιφλίδης), Μιχάλης

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Καμπερίδης) : Μπαϊμάκης, Τουλκερίδης, Λαζαρίδης, Σκέντος, Παπαδόπουλος, Πετρουζέλης, Φωκαϊδης (64' Καραμανώλας), Δημηνας (46' Σιδηρόπουλος), Νάκας (70' Ζοβλίκας), Λάιος, Καμπερίδης