Στους «8» της Ευρώπης η Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών προκρίθηκε στους «8» της Ευρώπης με νίκη 2-0 επί της Ουκρανίας.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του EURO 2019 που διεξάγεται στο Στάρε Γιαμπλόνκι της Πολωνίας εξασφάλισε η Εθνική Γυναικών με την νίκη της 2-0 (14-13, 23-12) επί της Ουκρανίας στην αυλαία της Β’ φάσης (Β’ όμιλος). H Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στη διοργάνωση, αφού κέρδισε και τα τρία παιχνίδια που έδωσε κόντρα σε Ελβετία, Σλοβενία και Ιταλία και μάλιστα χωρίς να χάσει ούτε σετ (6-0)!

Η Ελλάδα νίκησε αρχικά 2-0 την Ελβετία με εξαιρετική εμφάνιση από την Ελένη Κερλίδη που σημείωσε 14 πόντους, στη συνέχεια 2-0 την Σλοβενία με την Ελισάβετ Μάστακα να είναι κορυφαία με 10 πόντους, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι επιβλήθηκε της Ιταλίας με 2-0 με μεγάλο ματς από την Μούρνου (11 πόντους). Η Εθνική μάλιστα κόντρα στην Ιταλία πραγματοποίησε εμφάνιση… Παγκοσμίου Καζάν. Είχε ένα τρομερό πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με 12 πόντους διαφορά (28-16), ενώ στο δεύτερο, παρότι βρέθηκε πίσω 8-2, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 13-10 με εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Σταθερά καλή σε όλα τα παιχνίδια ήταν η Μάγδα Κεπεσίδου, και όλη η αμυντική γραμμή (Ποιμενίδου, Καλοϊδή, Δημητρίου) με τις νεαρότερες Νικολίνα Κεπεσίδου και Τζένη Διακογιάννη να «δηλώνουν» έτοιμες όταν χρειάστηκε.

Μετά τις τρεις νίκες στην πρεμιέρα, η Εθνική Beach Handball Γυναικών ηττήθηκε στα δύο επόμενα παιχνίδια της από Ισπανία και Γερμανία, αλλά το χειρότερο είναι πως έχασε με τραυματισμό την Μάγδα Κεπεσίδου, η οποία χτύπησε στο πρώτου σετ του αγώνα με την Γερμανία για την Β’ φάση της διοργάνωσης. Η διεθνής τερματοφύλακας σε προσπάθεια της για επέμβαση γύρισε τον αστράγαλο της και θα χάσει το υπόλοιπο του EURO. Την θέση της κάτω από τα δοκάρια πήρε αναγκαστικά η specialist Μάρθα Λογδανίδου (η Ράτσικα σε αυτό το ματς ήταν εκτός 10αδας), η οποία ήταν συγκινητική, έχοντας αρκετές επεμβάσεις. H Eθνική πήρε το πρώτο σετ (16-14), αλλά έχοντας επηρεαστεί και από τον τραυματισμό της Κεπεσίδου δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και έχασε το επόμενο με 14-12 και τα σουτ αουτ με 7-6. Απέναντι στην Ισπανία στο τελευταίο ματς της Α’ φάσης, η Ελλάδα είχε ένα ονειρικό πρώτο σετ (20-12), αλλά στο δεύτερο οι Γάλλοι διαιτητές την αδίκησαν κατάφορα σε αρκετά σημεία, κυρίως στην κόκκινη της Δημητρίου και στο πέναλτι που σφύριξαν σε άμυνα της Ν. Κεπεσίδου. Οι Ισπανίδες πήραν το δεύτερο σετ με 18-16 και 8-3 τα σουτ- άουτ με την Εθνική να μην είναι καθόλου συγκεντρωμένη στην συγκεκριμένη διαδικασία.

Στην 3η ημέρα του EURO Beach Handball 2019 η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 2-0 (21-16, 17-16) από την ισχυρή Δανία που εξασφάλισε την παρουσία της στην οχτάδα της διοργάνωσης. Επιθετικά η Εθνική βρήκε κάποιες λύσεις με την Τζένη Διακογιάννη που έκανε καλή και ελπιδοφόρα για το μέλλον εμφάνιση σκοράροντας 10 πόντους. Ωστόσο η «γαλανόλευκη» είχε θέματα στην αποτελεσματικότητα, ενώ και σε κρίσιμα σημεία δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Στο σημερινό καθοριστικό παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και είχε πίστη για την νίκη- πρόκριση και πήρε την 3η θέση του ομίλου στην τριπλή ισοβαθμία (στους 4 πόντους) με Ουκρανία και Γερμανία, η οποία τελικά έμεινε εκτός. Οι ελληνίδες αθλήτριες ήταν αποφασισμένες για το αποτέλεσμα και τήρησαν τον όρκο νίκης που έδωσαν μαζί με τις προπονήτριες τους Μαρία Καραντώνη και Σοφία Δημητρίου την προηγούμενη ημέρα στο ξενοδοχείο. Παρά τα προβλήματα, την απουσία της Μάγδας Κεπεσίδου -που ήταν όμως στις κερκίδες να στηρίζει με την φωνή της την ομάδα- και την βροχή που δυσκόλεψε τις προσπάθειες, η Ελλάδα έδειξε σε όλους ότι είναι «πολύ σκληρή για να πεθάνει». Το πρώτο σετ ήταν οριακό, παρά το αρχικό προβάδισμα της Εθνικής μας, αφού η Ουκρανική ομάδα πέρασε μπροστά λίγο πριν το φινάλε με 13-12. Ωστόσο η κίνηση- ματ της Μαρίας Καραντώνη να δώσει φανέλα specialist στην Κερλίδη έκρινε το ματς με την νεαρή αριστερόχειρα να σκοράρει από την γωνία πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 14-13! Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα πήρε από την αρχή προβάδισμα το οποίο διαχειρίστηκε άψογα, έχοντας και πάλι καλή άμυνα υπό τις οδηγίες της Σοφίας Δημητρίου και πήρε το σετ με 23-12, έχοντας κορυφαία την Μάστακα (14 πόντους), ενώ και η Ράτσικα βοήθησε σημαντικά με κρίσιμες επεμβάσεις και ένα πέναλτι μεταξύ άλλων.

Με Ολλανδία στους «8»

Η Ελλάδα παίζει αυτή την ώρα στον προημιτελικό με την Εθνική Ολλανδίας στο γήπεδο 2 με μετάδοση από το ehftv. Η Εθνική είχε νικήσει την Ολλανδία στο EURO του Ζάγκρεμπ το 2017 με επέμβαση της Αποστολίνας Δημητρίου στο τελευταίο σουτ-άουτ, ένα αποτέλεσμα που έδωσε στην ομάδα μας την 6η θέση και την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν, το οποίο κατέκτησε τον Ιούλιο του 2018. Η Ολλανδία είναι πολύ καλή και σταθερή ομάδα, στην πρώτη φάση είχε 3 νίκες- 1 ήττα από την Κροατία, ενώ κέρδισε και την Νορβηγία. Στην δεύτερη φάση νίκησε όλα τα παιχνίδια της με Πολωνία, Πορτογαλία και Ουγγαρία, παίρνοντας την 2η θέση στην ισοβαθμία πίσω από την Κροατία.

Η Ελισάβετ Μάστακα μετά το παιχνίδι-πρόκριση δήλωσε: «Η ομάδα αποδεικνύει ότι υπό πίεση αποδίδει. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας στα προηγούμενα παιχνίδια. Παίζουμε και για την Μάγδα που δυστυχώς αν και θα το ήθελε πολύ, δεν μπορεί να μας βοηθήσει, αλλά είναι πάντα εκεί δίπλα μας με την φωνή της πλέον για το υπόλοιπο του τουρνουά. Στο ματς με την Ολλανδία μας ξυπνούν μνήμες από Ζάγκρεμπ που κερδίσαμε και πήγαμε Παγκόσμιο».

Ελλάδα- Ελβετία 2-0 (24-15, 27-18)
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Κερλίδη 14, Δημητρίου 13, Μούρνου 12, Μάστακα 8, Λογδανίδου 4, Καλοϊδή, Μ. Κεπεσίδου, Ν. Κεπεσίδου, Ποιμενίδου, Σκάρα.
Ελβετία: Φίσερ 12, Καλτσίνι 6, Ράκαριτς 6, Κρίπα 4, Ρουσέρτ 3, Κράμερι 2, Μπράντλ, Ένγκελ, Ματέ, Σοχ.
Διαιτητές: Γκιόρι- Χόρβατ (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Σάμποβικ (Σλοβακία), Αποκλεισμοί: 1-1

Ελλάδα- Σλοβενία 2-0 (16-9, 22-4)
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Δημητρίου 11, Μάστακα 10, Μούρνου 7, Ποιμενίδου 6, Κερλίδη 2, Λογδανίδου 2, Καλοϊδή, Μ. Κεπεσίδου, Ράτσικα, Σκάρα.
Σλοβενία: Ρομπίντα 6, Γιόνοβιτς 5, Μπόλτσινα 2, Άμον, Τσούρκ, Τσβέλμπαρ, Γκάμπερ, Κρεμπς, Λίτσεν, Μουγιάνοβιτς.
Διαιτητές: Στούμπφε- Ντάιτερς (Γερμανία), Παρατηρητής: Σάμποβικ (Σλοβακία), Κόκκινη: Γιόνοβιτς (δύο αποκλεισμοί)

Ιταλία- Ελλάδα 0-2 (16-28, 10-13)
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Μούρνου 11, Δημητρίου 8, Μάστακα 8, Ποιμενίδου 4, Σκάρα 4, Διακογιάννη 2, Μ. Κεπεσίδου 2, Κερλίδη 2, Καλοϊδή, Ν. Κεπεσίδου.
Ιταλία: Μπάμπο 8, Γκιόργκε 7, Τζιόγκαπ 5, Λάντρι 2, Μπασανέζε 2, Μάτος 2, Ντάλα Κόστα, Λενάρντον, Πρένστερ, Στέτλερ.
Διαιτητές: Γκιόρι- Χόρβατ (Ουγγαρία Παρατηρητής: Οπάβα (Τσεχία), Κόκκινη: Καλοϊδή (δύο αποκλεισμοί), Αποκλεισμοί: 1-3.

Ισπανία- Ελλάδα 2-1
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Ποιμενίδου 2, Καλοϊδή, Κερλίδη 3, Σκάρα 6, Μούρνου 4, Ν. Κεπεσίδου, Μ. Κεπεσίδου, Δημητρίου 15, Μάστακα 6, Διακογιάννη 6.

Ελλάδα- Γερμανία 1-2
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Ποιμενίδου 6, Καλοϊδή 2, Κερλίδη 9, Σκάρα 6, Μούρνου 8, Ν. Κεπεσίδου, Μ. Κεπεσίδου, Δημητρίου 2, Μάστακα 3.

Δανία- Ελλάδα 2-0
Δανία: Κρίστενσεν 11, Λάρσεν 8, Λάερκε 8, Μέλερ 6, Φούγκσμπγεργκ 5, Φάνγκελ, Νίλσεν, Μόγκενσεν, Όλσεν, Βιντ.
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Ποιμενίδου 2, Καλοϊδή, Κερλίδη 6, Σκάρα, Μούρνου, Ν. Κεπεσίδου, Μ. Κεπεσίδου, Δημητρίου 12, Μάστακα 2, Διακογιάννη 10.
Κόκκινες: Κερλίδη, Ποιμενίδου (αμφότερες από δύο αποκλεισμούς)
Διαιτητές: Ρούπτσιτς- Μπότιντσαν (Κροατία), Παρατηρητής: Φερντάντες (Ισπανία).

Ελλάδα- Ουκρανία 2-0
Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Ποιμενίδου, Καλοϊδή, Κερλίδη 6, Σκάρα 4, Μούρνου 7, Ν. Κεπεσίδου, Δημητρίου 6, Μάστακα 14, Διακογιάννη.
Ουκρανία: Χότρα 10, Μοροζένκο 6, Ντιάμπλο 3, Χορένκο 2, Λισένκο 2, Ζόρια 2, Άντριτσουκ, Χορβιάσκα, Λάιουκ, Βορόνκο.
Διαιτητές: Ρούπτσιτς- Μπότιντσαν (Κροατία), Παρατηρητής: Ράκονγιατς (Σερβία)