Μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις για την Ανέζα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ανέζα, που επικράτησε στις καθυστερήσεις της Προοδευτικής με 1-0.

Στο πιο κρίσιμο ίσως, βαθμολογικά, ματς της αγωνιστικής, η Ανέζα επικράτησε της Προοδευτικής στις καθυστερήσεις με 1-0, χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Ζώη. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είναι πολύ δύσκολο να εξασφαλίσουν απευθείας την παραμονή τους πλέον στην κατηγορία, όμως ελπίζουν στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα βαθμολογικά. Αντίθετα, η Προοδευτική όλα δείχνουν πως θα δώσει τη δική της μάχη για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό με τη Φιλοθέη. Το ματς δεν είχε πολλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να έχουν τις περισσότερες από αυτές. Στο 20ο λεπτό, από κόρνερ του Χουλιάρα, η κεφαλιά του Μητσαρά έφυγε λίγο άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, από σέντρα του Ζώη, ο Αβραμίδης σούταρε λίγο δίπλα από την εστία του Παππά. Στο 28ο λεπτό στη μόνη αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων, ο Γεωργάκης μάζεψε τελευταία στιγμή προ του Δήμου, το φάουλ του Σταμούλη.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα άγγιξε το γκολ στο 50ο λεπτό, όταν ο Π. Ρούμπος βρέθηκε φάτσα με τον Παππά, ο οποίος όμως το νίκησε. Στο 62ο λεπτό ο Π. Δήμος ανατράπηκε λίγο πριν βγει φάτσα με το Γεωργάκη με το φάουλ να περνά ανεκμετάλλευτο, ενώ στο 65' και στο 68', ισάριθμα σουτ των Χουλιάρα και Ζώη δεν απείλησαν την εστία του Παππά, που ήταν σταθερός. Στο 84ο λεπτό, η Προοδευτική έφυγε στην κόντρα, ο Παππάς σέντραρε, ο Γεωργάκης αρχικά έμοιαζε εξουδετερωμένος, όμως η μπάλα έμεινε στο χώρο του πέναλτι, και ο γκολκίπερ της Ανέζας καθάρισε τη φάση. Στο 86ο λεπτό, νέο σουτ του Ζώη κατέληξε λίγο άουτ, για να φτάσουμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Χουλιάρας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από το Σταμούλη, και ο Ζώης που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, έγραψε το 1-0, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Η Προοδευτική τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Σταμούλη

Περισσότερα, στο βίντεο του artagoal.gr, αργότερα, με το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του ματς.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μυτκιώτης, Ζώης, Μητσαράς, Μπάφας (46' Ρώσσιος Γ.), Παύλου (52' Νίκου), Ρούμπος Χ., Ρούμπος Π., Σιώζος, Χουλιάρας

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Παππάς Π., Σκορίλας, Παππάς Θ., Πανέτας, Σταμούλης, Ψεύτης (73' Καλόγηρος), Νάσης, Μπασιάκος, Δήμος, Παππάς Φ. (46' Κάτσινος), Μπιθυκούκης