Σεφτέ στις νίκες η Άρτα 2013 απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα

Την πρώτη της νίκη στο ανδρικό πρωτάθλημα, στο οποίο συμμετέχει για πρώτη φορά φέτος, πέτυχε η Άρτα 2013 απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα.

Πλούσιο θέαμα με πολλές φάσεις και γκολ, είχε το σημερινό παιχνίδι της Άρτας 2013 με τον Αστέρα Ρόκκα, στο γήπεδο Γλυκορίζου. Οι γηπεδούχοι στο 5ο λεπτό είχαν ένα φάουλ του Τρούλλη, που μπλόκαρε ο Ζιώβας, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο επόμενο λεπτό, με τον Σιαφάκα που έκανε ωραία κίνηση και σουτ, το οποίο κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ. Στο 7' από εκτέλεση κόρνερ ο Αλ. Πανέτας είχε μία κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 14' ο Σπύρου συνέκλινε από τα αριστερά και σούταρε λίγο άουτ, για να έρθει στο επόμενο λεπτό το 1-0 για την ομάδα της Άρτας, όταν ο Τρούλλης έκλεψε τη μπάλα από πλάγια και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, με τον Βλάχα να παίρνει το ριμπάουντ και με τον Ζιώβα εξουδετερωμένο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 19' ο Κρεμίδας απείλησε από μακριά, ενώ στο 25' νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρούλλη πέρασε άουτ. Στη συνέχεια ακολούθησαν τρία σερί σουτ του Σιαφάκα, με το τελευταίο να το αποκρούει εντυπωσιακά ο Τάτσης. Στο 34ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Αθανασίου έκλεψε τη μπάλα από τους κεντρώους του Αστέρα, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα η Άρτα 2013 βγήκε στην αντεπίθεση, και μετά από ωραίες συνεργασίες, ο Τρούλλης γύρισε τη μπάλα στον Βλάχα, που από τα όρια της μεγάλης περιοχής πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 3-0. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη, λίγο έφτασαν να σκοράρουν ξανά στο 40', όμως ο Σταύρος από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε με τα πόδια από τον Ζιώβα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν πριν το ημίχρονο, όμως ο Κρεμίδας από καλή θέση σούταρε άουτ, ενώ στο 44' από εκτέλεση κόρνερ του Κρεμίδα, ο Μάης έκανε την κεφαλιά, όμως Τάτσης κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ, η Άρτα βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Γκούβα να σουτάρει από τα όρια της περιοχής πάνω από την εστία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τέταρτο τέρμα, όταν από εκτέλεση φάουλ του Τρούλλη, ο Ζιώβας με τη βοήθεια του δοκαριού απέκρουσε, όμως ο επερχόμενος Γκούβας μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0. Στο 53' ο Ζιώβας απέκρουσε σε κόρνερ νέο σουτ του Τρούλλη, το οποίο δοκίμασε απευθείας, με τον Ζιώβα να καταφέρνει να απομακρύνει. Στο 56' ο Αστέρας απείλησε για πρώτη φορά στο β' ημίχρονο, όμως η γυριστή κεφαλιά του Πανέτα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Γκανιάτσας πήρε ωραία τη μπάλα στην περιοχή, όμως από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό, ο Τρούλλης δοκίμασε ακόμα μία φορά το πόδι του, με τον Ζιώβα να του λέει ξανά "όχι", ενώ στο 65' ο Κρεμίδας από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε με το κεφάλι να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Ο Κρεμίδας λίγο αργότερα είχε σουτ που μπλόκαρε ο Τάτσης, ενώ στο 75', απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα που πέρασε από το τοίχος, έβγαλε στη γραμμή ο Τρούλλης. Στο 79' ο Τσώλας νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Τάτση, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Γκανιάτσας με σουτ μέσα από την περιοχή τράνταξε το κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής όπως εξελίχθηκε το ματς στο 83', όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κρεμίδα, ο Γκανιάτσας κέρδισε πέναλτι από σπρώξιμο στον αέρα, και ο Κρεμίδας το εκτέλεσε εύστοχα για το 4-1. Στο 88' ο Τρούλλης που έψαχνε με κάθε τρόπο το γκολ, νικήθηκε σε σουτ που έκανε ξανά από τον Ζιώβα, ενώ στο 90' ο Κρεμίδας από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε λίγο άουτ. Στην τελευταία φάση του ματς στις καθυστερήσεις, ο Ζιώβας σταμάτησε σε τετ-α-τετ και τον Κατσαρό, ενώ στη συνέχεια ο Τρούλλης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Άρτα 2013 (Θόδης): Τάτσης, Τσιάπαλης (75' Στράτος), Γούλας (46' Ρώιμπας), Κουτρούμπας, Σπύρου (83' Κατσαρός), Σταύρος, Γκούβας, Βλάχας, Αθανασίου, Μιχάλης (65' Παπαχρηστάκης), Τρούλλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν. - Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Μπαγιώργας Π. (75' Υφαντής), Πανέτας Αλ., Ζαρκάδας, Συγίζης (75' Ντέμσιας), Μάης, Κρεμίδας, Σιαφάκας, Γκανιάτσας Χ., Βάντζος Ι. (57' Ντεκούλης), Πανέτας Γ. (57' Τσώλας)