Ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις για την Αμβρακία

Παρ' ότι μπήκε μπροστά στο σκορ, η Αμβρακία δεν μπόρεσε να πάρει ούτε το βαθμό, καθώς στις καθυστερήσεις δέχτηκε γκολ και ηττήθηκε.

Σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις, η Αμβρακία υπέστη για ακόμα ένα ματς φέτος σοκ στις καθυστερήσεις, και έχασε την ευκαιρία για ένα πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα στο Ελευθεροχώρι. Το πρώτο μέρος μέχρι να επιτευχθούν τα γκολ δεν είχε να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, πέραν από κάποια μακρινά σουτ των γηπεδούχων τα οποία όμως δεν απασχόλησαν το Βαρέλη. Τελικά, στο 38ο λεπτό, και έπειτα από κακή συνεννόηση της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων, ο Μπότσαρης βρέθηκε απέναντι από το Θεολόγη, και το νίκησε, για το 0-1. Η χαρά των παιχτών του Δημήτρη Νταλάκα δυστυχώς δεν κράτησε, καθώς πέντε λεπτά μετά, ο Τσιώλης με ωραίο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαρέλη, για το 1-1.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες κρατούσαν μια μετριοπαθή στάση στο γήπεδο, χωρίς να πατούν ιδιαίτερα στην αντίπαλη περιοχή. Μόνες φάσεις μέχρι το 80' από ένα μακρινό σουτ των Σιδηρόπουλου και Σκόνδρα για κάθε ομάδα. Η Αμβρακία έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 80ο λεπτό, να μπει μπροστά στο σκορ, όταν ο Σιδηρόπουλος σηκώθηκε μόνος σε φάουλ του Μπαλαδήμα, όμως την κεφαλιά του σταμάτησε ο Θεολόγης. Και ενώ όλα έδειχναν πως το αποτέλεσμα θα έμενε στην ισοπαλία, που εν μέρει, ήταν καλό και για τους δύο, στις καθυστερήσεις, και σε μπέρδεμα της άμυνας της Αμβρακίας σε μεγάλη μπαλιά, ο Τσιώλης αποδείχτηκε άνθρωπος του αγώνα για τους Τρικαλινούς, καθώς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 2-1 με πλασέ, αφήνοντας παγωμένους τους παίχτες της Αμβρακίας, να γνωρίζουν ακόμα μία ήττα στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Ρούσσης Δημήτρης  Βοηθοί : Αναστασίου Αλέξανδρος - Σακκάς Παναγιώτης

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (Μανούρας): Θεολόγης, Τεντολούρης (40' Νασιάκος), Τσιγάρας, Καραστέργιος, Ρόμπος, Αετόπουλος, Σκόνδρας, Ιωάννου, Γιαννούλας (69' Μπαλτιμάς), Τσιώλης, Σιαμπάνης (75' Βερβέρας)

Αμβρακία Κωστακιών (Νταλάκας) : Βαρελής, Παπανίκου (70' Θεμελής), Βασίλας (46' Κωστακιώτης), Μπεζεβέγκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Παππάς, Μπότσαρης (90' Ρούμπος), Σιδηρόπουλος, Νταλάκας, Μπαλαδήμας