Νίκη για το Κορφοβούνι στο ντέρμπι της ουράς με τα Τζουμέρκα

Νίκη μετά από καιρό για το Κορφοβούνι, που επικράτησε του ΑΟΚ Τζουμέρκων, με 2-0.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟ Κορφοβουνίου (είχε επικρατήσει των Σελλάδων άνευ αγώνος στην πρεμιέρα), αφού επικράτησε με 2-0 του ΑΟΚ Τζουμέρκων στο ντέρμπι της ουράς. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, σε αντίθεση με τα Τζουμέρκα που δεν έκαναν γκολ τις φάσεις τους, έχοντας και δύο δοκάρια. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, όταν στο 5ο λεπτό, ο Μπόσμος έγραψε το 1-0 για την ομάδα του, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Ζαφείρη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως το σουτ του Κουτρομάνη στο 17' σταμάτησε με τη βοήθεια του δοκαριού, ο Φώτης. Ο Τάτσης στο 23' πλησίασε στο γκολ, όμως ενώ νίκησε τον Οικονόμου, η προσπάθειά του σταμάτησε σε σώμα αμυντικού.

Στο β' ημίχρονο, ο Μπόσμος έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως ο Οικονόμου το νίκησε σε τετ α τετ, ενώ ο Κουτρομάνης ατύχησε ξανά, καθώς σε ωραίο μονοκόμματο σουτ που επιχείρησε η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη τους, στο 70ο λεπτό, όταν ο Μπόσμος εκμεταλλεύτηκε κακή εκτίμηση του Οικονόμου ύστερα από μπαλιά του Ζαφείρη, βγαίνοντας σε κενή εστία και γράφοντας το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να έχει ολοκληρώσει το χατ-τρικ του στο 82', όμως το σουτ που επιχείρησε από θέση πλάγια έφυγε ελάχιστα άουτ, με το 2-0 να παραμένει, και τον ΑΟΚ να παίρνει το τρίποντο.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Σιατής Κωνσταντίνος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κορομηλάς) : Φώτης, Καραντζάς (76' Καμηνας), Νύχτης, Μέγας, Ζίου (63' Κοντοδήμας Β.), Βούλγαρης, Μπόσμος, Καραντζάς Θ., Κοντοδήμας (55' Καράλης), Ζαφείρης, Τάτσης (55' Παύλος)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.) : Οικονόμου, Αλειφτήρας, Κούρτης, Βόιδαρος, Καραμπούλας, Θανάσης, Κουτρομάνης, Κατσάνος Π. (74' Κόφφας), Διονύσης, Χάρος, Πλεύρης