Νέα άνετη νίκη εντός έδρας για την Αναγέννηση!

Με τον Μπότσαρη, ακριβώς όπως και στο πρώτο ματς να καταγράφει δύο γκολ και μία ασίστ, η Αναγέννηση επικράτησε της Λευκίμμης με 3-0.

Ματς-καρμπόν με αυτό της πρώτης αγωνιστικής το σημερινό για την Αναγέννηση, που αν και αρχικά, έμοιαζε ισορροπημένο, χάρη σε δύο γκολ και μία ασίστ του Μπότσαρη, έφτασε στη νίκη με 3-0 κόντρα στην ΑΕ Λευκίμμης, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς, στο 10ο λεπτό, ο Χούσος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε ένα μέτρο πάνω από την εστία του Λέτσο. Στο 18', οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτη φορά, όταν ο Κωστακιώτης εκτέλεσε κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσεβανέδης βρέθηκε μόνος, όμως δεν τελείωσε καθόλου καλά τη φάση, χάνοντας την ευκαιρία. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 31ο λεπτό, για να έχουμε σοβαρή φάση στο ματς, όταν ο Γιαννούλης σέντραρε, η άμυνα της Λευκίμμης έδιωξε άτσαλα, και στρώθηκε στο Σιδηρόπουλο που σούταρε, η μπάλα όμως “έσπασε” σε σώματα δίνοντας την ευκαιρία στο Λέτσο να διώξει. Ένα λεπτό μετά, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην κόντρα, ο Κιπτίου, έβγαλε τον Τσεβανέδη φάτσα με τον Παπαϊωάννου, εκείνος πήρε την κεφαλιά, όμως ο γκολκίπερ της “Α” βγήκε σωτήρια με το σώμα και έδιωξε. Στο 36ο λεπτό, ο Χούσος έκλεψε από το Βλάχο έξω από την περιοχή, απέφυγε και έναν αντίπαλο, όμως έφυγε αρκετά πλάγια και σούταρε ψηλά. Στο 44ο λεπτό, ο Χεμπέγια έκλεψε την μπάλα, έκανε το ανέβασμα και πολύ ωραία σέντρα, ο Μπότσαρης πήρε εξίσου ωραία κεφαλιά, ακριβώς στη γωνία του Λέτσο, και έγραψε το 1-0 για την Αναγέννηση σε κομβικό σημείο χρονικά.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση βρήκε νωρίς δεύτερο γκολ, όταν ο Μαργαρίτης άνοιξε στον ταχύτατο Μπότσαρη που έτρεξε την μπάλα από αριστερά, έκανε εξαιρετική σέντρα στο Χούσο που ερχόταν “τρέϊλερ”, και με κεφαλιά από τα τρία μέτρα κάρφωσε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 57', η Λευκίμμη προσπάθησε να απαντήσει, με το φάουλ του Τσεβανέδη από καλό σημείο, να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Παπαϊωάννου. Δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση κλείδωσε τη νίκη, όταν ο Μαργαρίτης εκτέλεσε ωραία το κόρνερ, και ο κορυφαίος της Αναγέννησης για ακόμα ένα ματς, Μπότσαρης, με νέα κεφαλιά έγραψε το 3-0. Στο 62' οι Κερκυραίοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Κιπτίου εκτέλεσε φάουλ, ο Κωστακιώτης βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος, πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Γαστεράτος έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 65' από εκτέλεση φάουλ του Νταλάκα, ο Κραμπής πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά μετά, σε εξαιρετικά ξεδιπλωμένη κόντρα επίθεση, ο Νταλάκας έβγαλε στην πλάτη της άμυνας το Δημήτρη Παπακιτσο, που πλάσαρε τον εξερχόμενο Λέτσο, ελάχιστα άουτ. Στο 76ο λεπτό, η Λευκίμμη που έψαξε το γκολ της τιμής είχε νέο δοκάρι, όταν ο μακράν κορυφαίος της παίκτης, Κιπτίου, σούταρε συρτά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε τη ρίζα του δοκαριού και έφυγε άουτ. Στο 84' νέα φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Πανταζή να νικιέται σε διπλή προσπάθεια από τον Παπαϊωάννου. Τελευταία φάση του ματς, μια σέντρα του Χεμπέγια στις καθυστερήσεις, που πήρε περίεργη τροχιά, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, με τελικό σκορ να παραμένει στο 3-0, και τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε και στο σημερινό ματς της "Α" να χειροκροτά θερμά την προσπάθεια της ομάδας.

Το artagoal.gr βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας, και θα ακολουθήσουν πλάνα από τη συνέντευξη Τύπου, φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, καθώς και τα γκολ και οι καλύτερες στιγμές. Πααρακολουθήστε ξανά του φιλμ του παιχνιδιού ΕΔΩ.

Γκολ : Μπότσαρης 44', 59', Χούσος 50'

Διαιτητής : Δημήτρης Χουλιάρας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί : Θανάσης Ντομάρης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Ζώης Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής διαιτησίας : Νίκος Χατζηνικολάου (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαϊωάννου, Χεμπέγια, Γιαννούλης, Κραμπής, Παπαρούνης (76' Μπαλάφας), Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (64' Παπακίτσος Δ.), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Μαργαρίτης (64' Νταλάκας), Μπότσαρης (79' Βασιλάκος)

ΑΕ Λευκίμμης (Παλαιοχωρίτης) : Λέτσο, Κωστακιώτης (81' Βασιλάκης), Ανυφαντής, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Πανταζής, Κιτπίου, Βλάχος (72' Καμαρά), Ζαχαράκης (55' Κύρτζος), Τσεβανέδης, Γαστεράτος (66' Γιωτάκης)