Νίκησε εύκολα την ελλιπέστατη Μέλισσα ο Παναγροτικός

Δεν είχε πρόβλημα ο Παναγροτικός, κόντρα στην ελλιπή Μέλισσα, της οποίας και επικράτησε με το ευρύ 4-0.

Ξεκίνημα με το δεξί στο νέο έτος για τον Παναγροτικό, στο ντεμπούτο του Λάζαρου Πουλιάνου στον πάγκο της ομάδας. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν της Μέλισσας με 4-0, και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, αφού εκμεταλλευόμενοι την ήττα των Αγ. Αναργύρων, ανέβηκαν στην 3η θέση! Αντίθετη πορεία για τη Μέλισσα, που αν και ξεκίνησε πολύ καλά τη σεζόν, δεν έχει ανάλογη συνέχεια, πέφτοντας στην 8η θέση, ενώ έχει να αντιμετωπίσει και σημαντικότατες απουσίες, αφού οι 4 βασικοί παίκτες της μεσοεπιθετικής της γραμμής δεν αγωνίστηκαν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και έφτασαν κοντά στο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Νάστος βρέθηκε φάτσα με το Γεροδήμο, που όμως το νίκησε. Στο 16ο λεπτό, ο Παναγροτικός άνοιξε το σκορ, όταν μετά από λανθασμένο δίωξιμο στην άμυνα της Μέλισσας, ο Νάστος από κοντά, έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις προσπάθειές του δεν μπόρεσαν να απειλήσουν στο πρώτο μισό τον Παναγροτικό, που στο 44ο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο και πάλι ο Νάστος που διανύσει εξαιρετική σεζόν, υποδέχθηκε τη βαθιά μπαλιά του Κολιού, και μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα προσπάθησε να αντιδράσει, όμως με τις απουσίες της συντριπτικής πλειοψηφίας των ποιοτικών επιθετικών της, δεν είχε λύσεις, έχοντας ωστόσο την ευκαιρία να μειώσει, στο 50ο λεπτό, με τον Τρίφι, όμως από καλή θέση να σουτάρει άουτ. Ο Άγιος χρειάστηκε ένα δυνατό τρίλεπτο για να τελειώσει το παιχνίδι, με το Λ. Γεωργάρα στο 60ο λεπτό, να εκμεταλλεύεται νέο λάθος στην άμυνα της Μέλισσας, μετα από βαθιά μπαλιά του νεοεποκτηθέντα Μπάκα, και να κρεμά τον εξερχόμενο Γεροδήμο, για το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, όταν ο Μένα βρέθηκε σε θέση βολής, μέσα στην περιοχή της Μέλισσας, και δε λάθεψε γράφοντας το 4-0. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους χωρίς πρόβλημα, ενώ είχαν και άλλες φάσεις για γκολ, δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλό δρόμο, ενώ η Μέλισσα έδειξε πως θέλει πολλή δουλειά και επιστροφές παικτών για να βγάλει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο στο γήπεδο.

Διαιτητής : Σιατής Κωνστανίνος  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Ζήκας Νίκος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Καρβούνης, Γεωργάρας Θ. (61' Ζαρκαδούλας), Μπότσαρης, Μπάκας, Νταλάκας, Γεωργάρας Λ., Νάστος (79' Γεωργάρας Κ.), Μούστο, Μένα (79' Τσάτσος), Κολιός (66' Μπασιάκος), Λάζαρος (61' Ζιώβας)

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Γεροδήμος, Μαλτέζος (39' Μάρκου), Σακκάς (65' Φραγκίσκος), Νούτσος, Κωτσίλας, Καλαμπόκης, Τρίφι, Τσόγκας, Πολίτης, Αβράμης, Σταμούλης (70' Αγόρος)