Πρώτο βήμα παραμονής για τον Ηρόδοτο

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηρόδοτος, με 2-1 κόντρα στον Αχιλλέα, και πήρε διαφορά 6 πόντων από τις θέσεις που οδηγούν στη Β' ΕΠΣΑ.

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε στην εκκίνηση των play-out ο Ηρόδοτος, που επικράτησε με 2-1 του Νεοχωρίου και αποσπάστηκε με 6 βαθμούς. Μόλις στο 2', από εκτέλεση κόρνερ του Καλογερικού και λάθος του τερματοφύλακα του Νεοχωρίου, που στην προσπάθεια του να μπλοκάρει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, έγινε το 1-0. Στο 20ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Αχιλλέα, με τον Τσέλα να κάνει όμορφη προσπάθεια από αριστερά, να μπαίνει εντός περιοχής, όμως το πλασέ του να χτυπά στο δοκάρι και άουτ. Η απάντηση για τον Ηρόδοτο ήρθε με διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Ανδρέα Χουλιάρα και εν συνεχεία με τον Σιόζο από κοντα να αστοχούν για το 2-0 στο 32'.

Στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό, ωραίο γύρισμα από τα πλάγια στο πέναλτι όμως ο Αρτένις έπιασε αέρα προ του εξουδετερωμένου Οικονόμου. Στο 61ο λεπτό, ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους, όταν έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Σιόζου στον Ρώσσιο, ο τελευταίος αρχικά πλάσαρε άτσαλα, το πλασέ αποκρούστηκε από το Χαλκιά, όμως εν συνεχεία ο ίδιος παίχτης πήρε το ριμπάουντ, και πλάσαρε σε κενή εστία εύστοχα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή στιγμή στο 68ο λεπτό, όταν μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τσέλα στο 70', και κακή εκτίμηση του Οικονόμου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, στο 83ο λεπτό, ήρθε η μείωση του σκορ για τον Αχιλλέα, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κωσταδήμα και αδράνεια της άμυνας του Ηροδότου ο Αρτένις από κοντά έγραψε σε 2-1, με τους ηττημένους ωστόσο να μην μπορούν να αλλάξουν το σκορ και να φεύγουν από το Καλογερικό με αρνητικό αποτέλεσμα. Στα θετικά για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, η επανεμφάνιση στους αγωνιστικούς χώρους, έπειτα από απουσία πολλών παιχνιδιών, λόγω τραυματισμού στην κλείδα, του Κωσταδήμα που σίγουρα θα βοηθήσει στα μπαράζ.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Ηρόδοτος Καλογερικού : Οικονόμου, Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Στεργίου, Ρώσσιος, Γκώρος, Παύλου, Σιόζος, Χουλιάρας Α.

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης (65' Δήμος), Κοστρένι, Στόγια, Τολιάκης, Λούκα, Νάτσιος, Τσέλα, Πάνος (46' Αρτένις), Κωσταδήμας, Βούλγαρης