Με το... δεξί στο νέο έτος ο Αστέρας Ρόκκα

Η πρώτη νίκη για τον Αστέρα στο πρωτάθλημα ήρθε με την έλευση του νέου έτους κόντρα στον ΑΟΚ Τζουμέρκων.

Το εμπόδιο του ΑΟΚ Τζουμέρκων κατάφεραν να ξεπεράσουν οι παίχτες του Αστέρα, να κατακτήσουν μετά από 6 παιχνίδια χωρίς νίκη, το πρώτο τους τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με το "καλημέρα", με τον Πανέτα στο 3ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μήλιου να στέλνει τη μπάλα άουτ. Ακολούθησαν δύο χαμένες ευκαιρίες από τον Χρυσόστομο Γκανιάτσα, ο οποίος με τακουνάκι ύστερα από γύρισμα του Μήλιου δεν κατάφερε να βρει εστία, ενώ με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είδε τον Καραμπούλα να πέφτει στη γωνία του και να βγάζει σε κόρνερ. Ο Μήλιος στο 33' από μπαλιά του Κρεμίδα βρέθηκε με τη μπάλα στην περιοχή, όμως από καλή θέση σούταρε άουτ, για να καταφέρει να ανοίξει το σκορ ο Αστέρας στο 40ο λεπτό, με τον Γιώργο Πανέτα να ευστοχεί σε εκτέλεση από τα 11 βήματα, το πέναλτι που κέρδισε ο Χρ. Γκανιάτσας από τον Χάρο, μία φάση που οι γηπεδούχοι δεν τη δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος απείλησαν κυρίως από στημένες φάσεις και με σουτ έξω από την περιοχή, τα οποία δεν δυσκόλεψαν καθόλου τον Σεϊμένη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 59ο λεπτό, όταν ο Π. Κατσάνος σέντραρε από τα αριστερά, ο Ψωφάκης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του Αστέρα. Μάλιστα, η ομάδα των Κεντρικών Τζουμέρκων λίγο έλειψε πολύ γρήγορα να κάνει την ανατροπή, όταν τρία λεπτά αργότερα, ο Κούρτης δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Αστέρα, ενώ στη συνέχεια το σπάσιμο που έκανε στο πέναλτι δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν. Οι γηπεδούχοι τελικά, κατάφεραν άμεσα να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 64ο λεπτό, από σέντρα του Αλ. Πανέτα, ο Μήλιος με ωραία σκαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραμπούλα και στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1. Τα Ρόκκα στη συνέχεια είχαν ακόμα δύο πολύ καλές φάσεις για να τελειώσουν το ματς, όμως από εκτέλεση κόρνερ ο Γ. Πανέτας με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ και ο Μάης έπειτα από σέντρα, φάτσα με το τέρμα έστειλε με πλασέ επίσης τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Βουρλόκας Ζαχαρίας - Βαρέλης Βασίλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.-Γκανιάτσας Ηλ.): Σεϊμένης, Βάντζος Ι. (64' Αθανασίου), Συγίζης (53' Πανέτας Αλ.), Ζαρκάδας, Μπουζάνης, Ντεκούλης (64' Νεραϊδιώτης), Μήλιος (77' Λιόντος), Μάης, Πανέτας Γ., Κρεμίδας, Γκανιάτσας Χρ. (53' Μπάσιος)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Καραμπούλας, Μαρκοστάμος, Κόφφας, Χάρος, Κουτρούμπας, Μαργώνης, Κατσάνος Π., Διονύσης Ν., Καλαντζής (67' Κατσάνος Γ.), Αλειφτήρας, Ψωφάκης (61' Κούρτης)