Η Μέλισσα 3-2 την ΑΕΞ

Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε, αλλά με γκολ του Τσιάτσου στο 86' η ΑΕΜ Μέλισσα επικράτησε με 3-2 της ΑΕ Ξηροβουνίου.

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησε στα play-off η Μέλισσα, ελαχιστοποιώντας τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν από μακρινή μπαλιά του Σταμούλη, ο Κότσιαλος πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και πήρε την κεφαλιά, με τον τελευταίο στη συνέχεια να πέφτει πάνω του, οι αμυντικοί έδιωξαν προ της εστίας, ενώ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε αυτή τη φάση. Νέα καλή στιγμή στο 8ο λεπτό, με τον Κότσιαλο να βγάζει με κάθετη πάσα τον Δράκο απέναντι στον Αλεξίου, και αυτόν να προτιμά την πάσα στον επερχόμενο Δήμο, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 22', όταν ο Βίτσιος με σέντρα από τον κεντρικό άξονα βρήκε τον Δόση στην πλάτη της άμυνας, όμως η γυριστή κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της Μέλισσας. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έπειτα από φάουλ του Τσιάτσου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κούση, ο οποίος βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 33' ήταν η σειρά της ΑΕΞ να ζητήσει πέναλτι φωνάζοντας για χέρι του Δράκου, ενώ στο 38' η Μέλισσα απείλησε και πάλι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση των αμυντικών, ο Δήμος έκανε ένα σουτ χωρίς πολύ δύναμη έξω από την περιοχή, όμως ο Αλεξίου είχε πολλά σώματα μπροστά του και απέκρουσε δύσκολα με το ένα χέρι στην δεξιά του γωνία. Στο 43ο λεπτό, η ΑΕΞ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Βίτσιος εκτέλεσε κόρνερ, ο Κυριαζής πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Καλιακάτσος στη συνέχεια με πλασέ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Νικολάου. Τελευταία φάση για το α' μέρος μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιάτσου από πλάγια με αρκετή δύναμη, όμως ο Αλεξίου απέκρουσε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και αφού είχαν μία καλή στιγμή με τον Γρύλλη, στο 55' ο Κυριαζής πήρε την μπάλα από τον Τσιάτσο και πάσαρε στον Νίκου, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σταμούλη κερδίζοντας πέναλτι. Ο Βίτσιος από την άσπρη βούλα με εκτέλεση α λα Πανένκα νίκησε τον Νικολάου για το 1-1. Στο 64' η ΑΕΞ θα μπορούσε να είχε κάνει την ανατροπή, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Βίτσιου, ο Νικολάου δεν απέκρουσε σωστά και ο Νίκου με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι φαινόταν αποφασισμένοι για την ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω. Αρχικά, στο 65' ο Δήμος απείλησε με σουτ από τα όρια της περιοχής τον Αλεξίου που απέκρουσε με τα γόνατα στη δεξιά του γωνία. Στην επόμενη φάση (67') ο Κότσιαλος από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή και στη συνέχεια δέχθηκε το μαρκάρισμα από δύο αντιπάλους του πέφτοντας στο έδαφος, με τον διαιτητή με τη βοήθεια του επόπτη να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Κότσιαλος που ανέλαβε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών, έστειλε στην άλλη πλευρά τον Αλεξίου και σημείωσε το 2-1. Μάλιστα, μετά την επίτευξη του τέρματος, ο Γιαννούλης που είχε δεχθεί ήδη μία κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία για την υπόδειξη του πέναλτι, διαμαρτυρήθηκε εκ νέου στον επόπτη κ. Μάνο, με τον διαιτητή κ. Κωστούλα να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον στέλνει στα αποδυτήρια. Λίγο μετά ο κ. Κωστούλας απέβαλε και τον προπονητή της ΑΕΞ Βασίλη Παππά από τον πάγκο της ομάδας του για διαμαρτυρία. Οι φιλοξενούμενοι αν και με δέκα παίκτες δεν παράτησαν το παιχνίδι και αφού απείλησαν με ένα μακρινό φάουλ από τον Άρη Δόση που πέρασε άουτ, στο 82ο λεπτό, από λάθος της άμυνας ο Δόσης πάσαρε στον Γρύλλη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γρύλλης θα μπορούσε να γίνει ο MVP του αγώνα, όμως η κεφαλιά που έκανε έπειτα από σέντρα του Καφαλή, πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νικολάου. Τελικά, στο 86' ο Μανιώτης βρήκε κάθετα τον Τσιάτσο, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Αλεξίου για το 3-2, με την Μέλισσα να παίρνει για τρίτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια, η ΑΕΞ προσπάθησε να ισοφαρίσει και πάλι, όμως στις καθυστερήσεις μία κεφαλιά του Καλιακάτσου και μία σέντρα-σουτ του Νταλάκα πέρασαν πάνω από την εστία της Μέλισσας.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Βάτος Παναγιώτης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Τσιάτσος, Καλαμπόκης, Σταμούλης, Κακοχρήστος (85' λ.τρ. Μαλτέζος), Κότσιαλος (79' Μήτσιος), Σαγάνης, Κούσης, Δήμος (93' Πάνος), Κωσταδήμας (65' Μανιώτης), Δράκος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Ανυφαντής (82' Νταλάκας), Κονσταντίνι, Καλιακάτσος, Καφαλής, Γρύλλης, Γιαννούλης, Βίτσιος, Νίκου, Κυριαζής, Δόσης Αρ.