Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο η Φλωριάδα

Με 2-0 επικράτησε της Καμπής η Φλωριάδα, και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +8.

Την ήττα της ΑΕ Ξηροβουνίου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Φλωριάδα, επικρατώντας της ΑΕ Καμπής με 2-0, και ανεβάζοντας στο +8 τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, και έφτασαν δίκαια στο τελικό σκορ. Στο 6ο λεπτό, ο Τσίρος επωφελήθηκε από κόντρα και βγήκε απέναντι από τον Μπόλη, όμως νικήθηκε στο τετ α τετ από τον γκολκίπερ της Καμπής, για να φτάσει η μπάλα στο Μαργαρίτη που μόνος σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε προ του τέρματος και κατέληξε κόρνερ. Στο 11ο λεπτό, ο Τσίρος βρήκε ωραία τον Αντωνίου, που σε νέο τετ α τετ πλάσαρε τον Μπόλη, με την μπάλα όμως να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της Καμπής. Στο 27 λεπτό, ο Τσίρος και πάλι βγήκε σε πλεονεκτική θέση στην πλάτη της άμυνας, όμως σούταρε βιαστικά λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούσαν με κάποια στημένες μπάλες να απειλήσουν, λίγο έλειψε σε μια περίεργη φάση να προηγηθούν, όταν ο Λάκκας, επιχείρησε ένα μακρινό σουτ-βολέ, που πήρε ύψος, και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπακόλα, στην καλύτερή τους φάση στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος, η Φλωριάδα μπήκε και πάλι πολύ πιεστικά στο γήπεδο και στο 53ο λεπτό, από γέμισμα στην περιοχή, ο Μήτσιος γύρισε το σώμα του και σούταρε, όμως ο Μπόλης έδιωξε δύσκολα. Τελικά, στο 60ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους νικητές, με ωραία ομαδική προσπάθεια. Ο Μαργαρίτης μοίρασε αριστερά στον Αντωνίου, αυτός έκανε πολύ ωραίο παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι στο Μήτσιο, που πλάσαρε εύστοχα, βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Με τη σέντρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν και έκλεψαν την μπάλα, ο Μήτσιος έδωσε στο Μαργαρίτη που πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 65ο λεπτό, ο Τσίρος σούταρε για να απομακρύνει ο Μπόλης δύσκολα σε κόρνερ. Στο 83ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, με το Σπύρου να κάνει ωραία παράλληλη σέντρα, με τον Γκαναβία απέναντι από τον Μπόλη να μην μπορεί να κάνει το πλασέ, χάνοντας την ευκαιρία. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό μετά, νικήθηκε από τον Μπόλη, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, όταν με νέα ωραία ομαδική προσπάθεια, ήρθε το 2-0 που τελείωσε το ματς. Ο Αντωνίου άλλαξε παιχνίδι για το Μανιφάβα, αυτός με τη σειρά του κοντρόλαρε ωραία και έκανε την παράλληλη μπαλιά, με το Σπύρου με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι να σκοράρει, κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Μαζαράκος Νίκος

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου (73' Γκαναβίας), Καλαμπούκης, Κακάβας (75' λ.τρ. Σπύρου), Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (85' Μανιφάβας), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Αντωνίου

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης) : Μπόλης, Στέργιος, Κωστάκος, Ντούπης, Μπέτσας, Παππάς (73' Σταμάτης), Βλάρας, Λάκκας, Μουστακλής, Τζούκας, Μπεζεβέγκης