Πρώτη νίκη για τον ΑΟΚ Τζουμέρκων

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟΚ Τζουμέρκων, στην 3η αγωνιστική της Β' ΕΠΣ Άρτας.

Η ομάδα των Κεντρικών Τζουμέρκων μετά τις δύο βαριές ήττες από Παναγροτικό και ΠΑΣ Κομμένου ήθελε πάση θυσία χθες τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα και κατάφερε να την πάρει με σκορ 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Μήλιος λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με γκολ τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Νίκος Διονύσης έσπασε τη μπάλα με το κεφάλι στον Νίκο Πλεύρη που τσίμπησε τη μπάλα προ του Ντέμσια και πέτυχε στη συνέχεια εύκολα το 1-0. Ακολούθησαν στη συνέχεια ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες να σκοράρουν, για τους γηπεδούχους με σουτ του Πλεύρη που απέκρουσε στη γωνία ο Ντέμσιας, όπως απέκρουσε και απευθείας εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη από πολύ καλό σημείο, καθώς και μία κεφαλιά του Κούρτη εξ επαφής και σε κενή εστία που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκανιάτσας από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ και ο Ζαρκάδας με κοντινή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Τελικά, ο ΑΟΚΤΖ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα σε ένα κομβικό χρονικό σημείο, όταν στο 43ο λεπτό ο Στύλιος με μακρινή διαγώνια μπαλιά βρήκε τον ταχύτατο Κούρτη που πρόλαβε την αργοπορημένη έξοδο του τερματοφύλακα και σε κενή εστία πέτυχε το 2-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως στην μεγαλύτερη ευκαιρία που δημιούργησαν, ο Κανταρέλης απέκρουσε ενστικτωδώς πλασέ του Παντελή Μπαγιώργα έπειτα από γύρισμα του Νίκαρη. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν σε κάποια κόντρα να τελειώσουν το παιχνίδι νωρίτερα, όμως στην καλύτερη τους στιγμή, ο Γιώργος Διονύσης με σουτ ισοφάρισε τα οριζόντια δοκάρια.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Κανταρέλης, Τσιώρης (75' Διονύσης Δ.), Κωνσταντινίδης, Βόιδαρος (76' Γκόγκος), Κουτρουμάνης (61' Κατσάνος Κ.), Στύλιος, Κατσάνος Π., Χάρος, Πλεύρης, Κούρτης (46' Διονύσης Γ.), Διονύσης Ν.

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ι., Βάντζος Ε., Ζαρκάδας (86' Μπαγεώργας), Συγίζης, Γκανιάτσας (60' Μπαγιώργας Π.), Μάης, Σιακούφης (60' Βασιλάκος), Νίκαρης, Σιαφάκας, Μήλιος