Με σόου Τζιώρα πέρασε άνετα από τη Σπάρτη!

Με το Χρήστο Τζιώρα να σημειώνει χατ-τρικ, ο Καραϊσκάκης πέρασε άνετα από την Σπάρτη με 0-4 και διατήρησε το +3 από τον Ηρακλή.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Καραϊσκάκης, κάνοντας το χρέος του κόντρα στη Σπάρτη των πολλών προβλημάτων, και διατηρήθηκε πάνω από τον Ηρακλή αλλά και τη Δόξα Δράμας, στη μάχη της δεκάδας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, ο Χρήστος Τζιώρας, που δεν είχε αντίπαλο μέσα στην περιοχή, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, και έχοντας και άλλες φάσεις να σκοράρει, στο τελικό 0-4 της αρτινής ομάδας. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έδειξε τις διαθέσεις του, όταν ο Μασούρας σούταρε, ο Σφέτσος απόκρουσε, και ο Τζιώρας σκόραρε, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Τζιώρας απείλησε και στο 17ο λεπτό, για να ανοίξει τελικά το σκορ στο 23ο λεπτό, όταν έπειτα από ωραία πάσα του Ψιάνου, βγήκε απέναντι από το Σφέτσο, που το νίκησε σε πρώτο χρόνο, όμως στην επαναφορά ο φορ του Καραϊσκάκη, έγραψε το 0-1. Στο 27ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, όμως το ωραίο σουτ που επιχείρησε ο Παπανίκου, έδιωξε δύσκολα ο Σφέτσος. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον καλά στημένο Καραϊσκάκη, και η μόνη φάση στην οποία ανησύχησε σχετικά ο Στεφανάκος, ήταν αυτή του 36ο λεπτό, όταν ο Ομάρ Τουρέ δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης μπήκε επιβλητικά στο γήπεδο, αποφασισμένος να τελειώσει το ματς, και το κατάφερε στο πρώτο κιόλας πεντάλεπτο, με τον Τζιώρα να κλείνει το χατ-τρικ του. Αρχικά, στο 47ο λεπτό, ο Ψιάνος με τη δεύτερη του ασίστ στο ματς, βρήκε με ωραία συρτή μπαλιά τον Τζιώρα στην περιοχή, και εκείνος με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-2 για την αρτινή ομάδα. Δύο λεπτά μετά, ο φορ του Καραϊσκάκη, που έφτασε τα 7 γκολ από τη στιγμή που αποκτήθηκε το χειμώνα, βρέθηκε ξανά απέναντι από το Σφέτσο, αυτή τη φορά τον απέφυγε και σε κενή εστία σημείωσε το τρίτο του τέρμα, γράφοντας το 0-3 και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού η Σπάρτη δεν έδειξε σε κάποιο χρονικό σημείο του ματς ότι μπορεί να χτυπήσει τον πολύ ανεβασμένο Καραϊσκάκη. Η αρτινή ομάδα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, στο 71ο λεπτό, όταν ο Χούσος βρέθηκε στην περιοχή, και με διαγώνιο σουτ έστειλε για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Σφέτσου, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Γκολ : Τζιώρας 23', 47', 50', Χούσος 71'

Διαιτητής : Ντάουλας Φώτης (Δυτ. Αττικής)  Βοηθοί : Κακαφώνης Μιχάλης (Αχαΐας) - Κόττορος Μανώλης (Δωδεκανήσου)  4ος : Τσουκαλάς Χαράλαμπος (Αθηνών)

Σπάρτη (Βάλης): Σφέτσος, Φραγκούλης, Δαδάκος, Καλούσης, Τσίμαν, Ντούσκας, Ζαχαριουδάκης, Τουρέ, Ρόμο, Νάτσης, Καινούργιος

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Παντίδος, Ροντρίγκεζ, Χρούσιελ, Μασούρας, Χούσος, Τζιώρας (70' Μπαντέ), Ψιάνος (60' Καραγιαννίδης), Κάκκο (65' Μπαρτσένα)