Πρώτη εντός έδρας νίκη για Φιλοθέη, 4-2 τον Δία

Ο ΑΟ Φιλοθέης κατέγραψε απόψε την πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΑ, με «θύμα» τον Δία Κωστακιών.

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά πέτυχε σήμερα ο ΑΟΦ κόντρα στον Δία Κωστακιών, έπειτα από ένα χορταστικό ματς που σημειώθηκαν έξι γκολ. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την ομάδα της Φιλοθέης, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μίκροβας από θέση τετ-α-τετ νίκησε τον Μπακοχρήστο στη δεξιά του γωνία για το 0-1. Παρά το αρχικό σοκ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα, καθώς τρία λεπτά αργότερα, ο Ζώης τροφοδότησε τον Στέφανο Κατσιγιάννη που απέναντι από τον Γκουσαίλα πέρασε τη μπάλα από πάνω του για το 1-1. Μάλιστα στο 8ο λεπτό, η ομάδα της Φιλοθέης έφτασε στην ανατροπή, όταν ο Πουλιάνος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να κάνει το 2-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Δίας κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία, όταν με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μίκροβας και πάλι από θέση τετ-α-τετ, σε μία φάση που ο Μπακοχρήστος δεν βγήκε, πέτυχε το 2-2. Η Φιλοθέη κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ στο 75ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Πουλιάνου που πέρασε από αρκετά σώματα, ο Καραγιάννης ήταν εκεί που έπρεπε για να σημειώσει το 3-2. Η ομάδα των Κωστακιών, προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως ο Γκουσαίλα που είχε και ένα καλό σουτ από πλάγια θέση πιο πριν, με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ αμέσως μετά, σουτ του Σιώζου απομάκρυναν οι αμυντικοί πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Τελικά, οι γηπεδούχοι που είχαν και ευκαιρίες στο β' ημίχρονο με τους Μπιρμπίλη, Κατσιγιάννη και Ζώη, κατάφεραν να σφραγίσουν το τρίποντο της νίκης στο 90', με τον Ζώη με ατομική ενέργεια να περνά όποιον βρήκε μπροστά του και σε κενή εστία να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Κούσουλας Γιώργος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Μπακοχρήστος Ε., Γόγαλης (65' Γιαννούλης Δ.), Κατσιγιάννης Β. (90' Λαζανάς), Μπιρμπίλης, Ευθυμίου, Πουλιάνος, Τσώλης, Γιαννούλης Σ., Ζώης, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης Σ.

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσαίλα, Δοσούλας Κ. (61' Δοσούλας Λ.), Βασιλάκης, Κακάβας, Παπαστάθης, Στέργιος, Κανελλόπουλος, Καϋμενάκης (69' Σιώζος), Κόξιας, Σίμος Ν., Μίκροβας