Ήττα και 2-1 η Αναγέννηση

Σε ένα κατάμεστο από φιλάθλους Δ.Α.Κ., ο Α.Γ.Σ.Ι επικράτησε της Αναγέννησης με 0-3 σετ στον 1ο αγώνα της σειράς των τελικών για την άνοδο στην Α2.

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε σήμερα η Αναγέννηση χάνοντας την ευκαιρία να πανηγυρίσει την άνοδο στην κατάμεστη έδρα της, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι. στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε.

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Στο 1ο σετ, η Αναγέννηση μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, υποπίπτοντας σε λάθη, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-4, αναγκάζοντας τον προπονητή της κ. Λεμονίδη να πάρει τάιμ-άουτ. Με τον Χαττάρι να πιέζει στο σέρβις μείωσε σε 3-4 και με άσσο ισοφάρισε σε 4-4. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι και το 10-10, με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικά αλάνθαστες. Στα μισά του σετ και με το σκορ να είναι 12-16, η ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι. παρουσίασε πολύ καλή λειτουργία στο μπλοκ, δυσκολεύοντας την Αναγέννηση στην επίθεση, αναγκάζοντας τον προπονητή της να πάρει 2ο τάιμ-άουτ στο 12-17. Ο Α.Γ.Σ.Ι. έχοντας ως όπλο το σέρβις προκάλεσε ρήγματα στην υποδοχή της Αναγέννησης με το σκορ να διαμορφώνεται στο 16-25 και 0-1 σετ.

Στο 2ο σετ το παιχνίδι ήττα αρχικά ισορροπημένο με πολλές όμορφες φάσεις και για τις δύο ομάδες με το σκορ να είναι 4-4. Με πιεστικό σέρβις και πολύ καλή συνεργασία μπλοκ-άμυνας ο Α.Γ.Σ.Ι. πήρε εύκολα κεφάλι στο σκορ 5-10 και η Αναγέννηση τάιμ-άουτ. Το τάιμ-άουτ είχε αποτέλεσμα με τον Νταλίπη στο σέρβις να μειώνει σε 9-11, αναγκάζοντας τον προπονητή του Α.Γ.Σ.Ι. κ. Θεοδωρίδη να πάρει νέο τάιμ-άουτ. Καθώς το παιχνίδι συνεχίζεται ο Α.Γ.Σ.Ι.με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση έφτασε να προηγείται στο σκορ με 14-18 αλλά συνεχή λάθη στην επίθεση της Αναγέννησης ανάγκασαν τον προπονητή της να πάρει κι άλλο τάιμ άουτ στο 21-16, το οποίο δεν είχε το αναμενόμενο αποτέλεσμα, καθώς συνεχόμενα λάθη στο φιλέ και στην υποδοχή έδωσαν το απαραίτητο προβάδισμα στον Α.Γ.Σ.Ι. που κέρδισε το σετ με 18-25.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ, με την Αναγέννηση να είναι πιο συγκροτημένη, χωρίς όμως να μπορεί να πάρει το προβάδισμα, με τον προπονητή της να παίρνει τάιμ-άουτ στο 6-9. Την ολιγωρία της άμυνας της Αναγέννησης εκμεταλλεύτηκε ο Α.Γ.Σ.Ι. διατηρώντας το προβάδισμα με 10-14. Ένα ξέσπασμα της Αναγέννησης μείωσε το σκορ σε 12-14, αναγκάζοντας τον προπονητή του Α.Γ.Σ.Ι. να πάρει τάιμ-άουτ. Τάιμ-άουτ που είχε αποτέλεσμα και παρά τις προσπάθειες των Μπασούκα και Νταλίπη σε επίθεση, η ομάδα της Άρτας παρέμεινε πίσω στο σκορ με 18-15. Μια σειρά από λάθη αποσυντόνισαν τους Γιαννιώτες και με λάθος θέσεις ''έκλεισαν'' τη διαφορά στο 18-18, κάτι που δεν κράτησε, καθώς συνεχόμενα μπλοκ σε Μπασούκα και Χαττάρι έδωσαν την απαραίτητη ανάσα στη Γιαννιώτικη ομάδα με την ψαλίδα να ανοίγει στο 18-21, προβάδισμα που κράτησαν μέχρι τέλους οι φιλοξενούμενοι, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 19-25 πόντους, 0-3 σετ και 2-1 νίκες.

Τα σετ( 0-3): 16-25, 18-25, 19-25.

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Μπασούκας, Χαττάρι, Νταλίπης, Λαγός, Μανέτας, Τσουμάνης, Λιανός (λ), Τασηνίκος, Λαϊνάς, Βρυώνης, Μπέτζος.