Πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής στη Β' ΕΠΣΑ η Ολυμπιάδα (pics)

Στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Β' ΕΠΣΑ, η Ολυμπιάδα επικράτησε του ΑΟ Αγ. Αναργύρων με 3-1.

Με το δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής, που κατάφερε σε ένα αμφίρροπο ματς, να επικρατήσει με 3-1 των Αγ. Αναργύρων, ενός εκ των φαβορί για την άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ. Η πρώτη φάση ήρθε στο 16ο λεπτό, με τον Κούση να προσπαθεί να νικήσει τον Παππά, που με διπλή επέμβαση παραχώρησε κόρνερ. Το 1-0 για την Ολυμπιάδα ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν Παπαγιάννης βρήκε σε θέση τετ α τετ τον Τζελιλάι, που πλάσαρε σωστά, ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αφού απείλησαν με κεφαλιά του Σακκά, στο 24', έφεραν το ματς στα ίσα, στο 30ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κόνιαρης σεντραρε και ο Μακρής με σουτ με τη μία, έγραψε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε τρία λεπτά μετά να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού, όμως δε σούταρε όπως θα ήθελε, από καλή θέση. Λίγο αργότερα είχαμε νέα καλή φάση για τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, με το σουτ του Πλακούτση όμως να βγάζει δύσκολα ο Σάνι, για να σκοράρει η Ολυμπιάδα σε ένα κομβικό σημείο, στο 44', όταν το σουτ του Σταμούλη σε πρώτο χρόνο σταμάτησε στο δοκάρι, για να πάρει το ριμπάουντ ο Παπαγιάννης και να κάνει το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η είσοδος του Ανδρέα Τζαλοκώστα έδωσε άλλο αέρα στους φιλοξενούμενους, με τον έμπειρο χαφ να απειλεί σε δύο περιπτώσεις με καλά σουτ, ενώ μια αξιόλογη προσπάθεια είχε και ο Κόνιαρης χωρίς αποτέλεσμα. Όσο περνούσε η ώρα, η κούραση έκανε την εμφάνισή της, με τις φάσεις να λιγοστεύουν, και την Ολυμπιάδα να ψάχνει μια κόντρα για να τελειώσει το ματς. Στο 66ο λεπτό, Τζελιλάι και Κούσης έφυγαν στην κόντρα, όμως το σουτ του τελευταίου έφυγε μόλις άουτ. Τελικά, το σκορ έκλεισε στο 83ο λεπτό, όταν στην κόντρα επίθεση, η μπάλα είχε ως τελικό αποδέκτη τον Πούλιο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 3-1, και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής (Δήμος) : Σάνι, Πούλιος, Λεκάνης, Λιώλης (90' Κοίλιας), Παχούλας, Ψυλλιάς, Σταμούλης (62' Χαρπαντίδης), Μαλέσκος, Κούσης (81' Πανής), Τζελιλάι (90' Μαλέσκος Δ.), Παπαγιάννης

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Πλιάτσικας) : Παππάς, Μακρής, Μποχώτης (87' Φλούδας), Σιαπλαούρας, Τζίμας, Κάτσινος (62' Γιαννούλης), Σακκάς (46' Τζαλοκώστας Αν.), Κακιώνης, Πλακούτσης, Κόνιαρης, Τζίμας Γ.