Πρόκριση με "τεσσάρα" για την Ανέζα

Πιο δύσκολα από όσο μαρτυρά το τελικό 4-2 επί της Νίκης Καλαμιάς, προκρίθηκε η Ανέζα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου εξασφάλισε ο ΠΑΣ Ανέζα, επικρατώντας της Νίκης Καλαμιάς με 4-2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο πρώτο τέταρτο και προηγήθηκαν με 2-0. Το 1-0 σημείωσε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Κοτρώτσιος, στο 10ο λεπτό, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 15' ο Παπανδρέου με πλασέ, αφού έφυγε στην πλάτης της άμυνας. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 25ο λεπτό ξαναμπήκαν στο ματς, με τον Μπακοχρήστο να μειώνει σε 2-1 με κοντινή προβολή. Η Νίκη τελείωσε το πρώτο μισό με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού στο 35ο λεπτό, ο Παπαγιάννης δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα.

Στο δεύτερο μισό, η ισορροπία επανήλθε όταν ο Παπανδρέου δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία στο 65ο λεπτό. Η Νίκη έβαλε φωτιά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με κεφαλιά του Ζιώγα, όμως στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ζωής έφυγε στην κόντρα και μοίρασε στον Τσαμπά, που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-2. Το τελικό 4-2 πέτυχε και πάλι ο Τσαμπάς, που αποδείχτηκε "χρυσή αλλαγή" για την ομάδα του, με προβολή στο 90ο λεπτό.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Γεωργούλας Βαλάντης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μητσαράς (90' Χιλάι), Σιώζος (60' Τσαμπάς), Μπαλάγκας, Ρούμπος, Ντούλας (70' Ντούλας Ν.), Κοτρώτσιος, Παπανδρέου, Ζώης, Παπαγεωργίου (90' Μπάφας)

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Τζώρας (70' Σταματούκος), Ευθυμίου (83' Μάης), Καραχάλιος Β., Κατσιγιάννης Β., Καραχάλιος Αρ., Παπαγιάννης, Νταλάκας, Κριτσιμάς (50' Μουζακίτης), Μπακοχρήστος Θ. (55' Ζιώγας), Γκυζέλης