Επικράτησε του ΠΑΣ Κομμένου ο Σκουφάς

Με 2-1 επικράτησε του ΠΑΣ Κομμένου, ο Σκουφάς Κομποτίου, στο ματς που έκλεισε την πρώτη αγωνιστική μέρα στην Α' ΕΠΣΑ.

Ο Σκουφάς ήταν ο νικητής του αγώνα κόντρα στο Κομμένο, που έκλεισε την 1η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, και παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκαν, πήραν ξανά το προβάδισμα και επικράτησαν με 1-2 μπαίνοντας με το δεξί στο Πρωτάθλημα. Στο 16ο λεπτό, ο Μαλτέζος συνδυάστηκε με τον Καραδήμα από τα πλάγια, ο ίδιος τελείωσε τη φάση, η μπάλα κάπου άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κόπανου, για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σκουφάς πλησίασε σε δεύτερο γκολ, με τον Παπανδρέου να βγαίνει σε τετ α τετ, όμως να πλασάρει αδύναμα και τον Κόπανο να μπλοκάρει. Μέχρι το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμα φάσεις με τους Μαλτέζο και Καρδάσι, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 0-1 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, το Κομπότι, προσπάθησε να βρει δεύτερο γκολ, με το Κομμένο να ξαφνιάζει τους φιλοξενούμενους στο 65ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ από μακρινή απόσταση, οι αμυντικοί του Σκουφά δεν απομάκρυναν την μπάλα, που κατέληξε στον Ανδρέα και εκείνος με σουτ, έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι στο επόμενο δεκάλεπτο προσπάθησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 78ο λεπτό, ανέκτησαν το προβάδισμα, όταν μετά από ωραία ενέργεια ο Μαλτέζος ανατράπηκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Στα τελευταία λεπτά, ο Σκουφάς δεν απειλήθηκε, ενώ είχε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματά του, χωρίς αποτέλεσμα, κρατώντας όμως το υπέρ του 1-2 και το σημαντικό τρίποντο μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Νικολάου Βαγγέλης

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Ντάμας, Σάνι, Νάτσιος Σ., Κοσμάς (20' Γεωργούλας - 73' Νάτσιος Δ.), Ανδρέας, Παππάς, Κατσούλης, Σιαπλαούρας, Κωσταδήμας (88' Σερδενές), Τσιλίκης

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Βατουργός, Καραδήμας, Δάσκαλος, Κασελούρης Π., Καλπακούλας, Καρδάσι, Δήμος Κ. (88' Πανής), Κώτσης (62' Μασκλαβάνος), Παπανδρέου Ηλ. (60' Παπανδρέου Χ.), Μαλτέζος, Τσούμαλης