Αγχώθηκε αλλά επικράτησε εύκολα στο τέλος της ΑΕΞ η Πρόοδος

Αν και αγχώθηκε, η Πρόοδος ήταν καλύτερη και επικράτησε την ΑΕ Ξηροβουνίου, με 1-4 για την πρεμιέρα της Β' ΕΠΣΑ.

Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα η Πρόοδος Ρωγών, που ήταν καλύτερη και επικράτησε με 1-4 εκτός έδρας της ΑΕΞ. Οι φιλοξενούμενοι αγχώθηκαν στο τέλος αφού το Ξηροβούνι μείωσε σε 1-2, όμως ο έμπειρος Αλέκος Ρέντζιος με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του. Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο, για να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό, η Πρόοδος, όταν μετά από κόρνερ του Νικοπολίδη, η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα για το 0-1! Η Πρόοδος απείλησε με σουτ του Κοτρότσιου στο 18ο λεπτό, και τελικά, στο 23ο λεπτό, ο Κολιός κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λάζαρος για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΞ μείωσε με το Μουστακλή που πέρασε ως αλλαγή στην ανάπαυλα, σε 1-2 δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως η Πρόοδος αντέδρασε και αφού απείλησε με το Νικοπολίδη, στα τελευταία λεπτά βρήκε δύο γκολ, για να φτάσει στο τελικό 1-4. Αρχικά, στο 87ο λεπτό, ο Ρέντζιος έγραψε το 1-3 και δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν και άλλο το προβάδισμά τους, όμως η προσπάθεια του Σταύρου, στις καθυστερήσεις σταμάτησε στο δοκάρι, με το 1-4 να παραμένει.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Πολύζος Κώστας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αζίς, Κωστανίκος, Γεωργίου (46' Μουστακλής), Ζιώγος, Παππάς, Χριστογιάννης (85' Γκόλφης), Τσόλης (85' Βλάρας), Κυριαζής, Σούρλας, Κλεισούρης (60' Γκόκας), Τζουβάνος (46' Μπουκουβάλας)

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας) : Κανταρέλης, Μιχαηλίδης (80' Μπαλάφας), Σιορέντας (70' Ρέντζιος), Ντούπης, Λέντζος, Ιωάννου, Καραπάνος, Νικοπολίδης, Κολιός, Κοτρότσιος, Λάζαρος (58' Στάυρος)