Βαριά ήττα από τον Προμηθέα για τη Δόξα Πύρρου

Δεύτερη σερί ήττα για την αρτινή ομάδα στη National League 2.

Δεύτερη σερί ήττα, η οποία αυτή τη φορά ήταν βαριά με 38 πόντους διαφορά, γνώρισε στην Πάτρα από τον Προμηθέα η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία ουσιαστικά την αφήνει εκτός διεκδίκησης των δύο πρώτων θέσεων και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά των play-off ανόδου. Πλέον για την αρτινή ομάδα που συγκατοικεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τους Γαργαλιάνους και την ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου, στόχος θα είναι το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην εξάδα γιατί οτιδήποτε λιγότερο θα την οδηγήσει στα play-out.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά έδειξαν την ποιότητα τους, καθώς προηγήθηκαν με 12-0, μία διαφορά που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν στο α' δεκάλεπτο να καλύψουν. Η απουσία του Μπάλλα στην αναμέτρηση για δεύτερο σερί ματς ήταν καθοριστική, ο Ίλιτς με 14 πόντους βοήθησε όσο μπορούσε στο σκοράρισμα, όμως ο Προμηθέας με πλουραλισμό στην επίθεση έδειχνε στο γήπεδο ότι ήταν ανώτερος και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε τη διαφορά, φτάνοντας σε μία άνετη και επιβλητική νίκη με σκορ 92-54.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δημ. - Γερός - Μπον

Δεκάλεπτα: 29-14, 24-14, 23-12, 16-14

53-28, 76-40, 92-54

ΕΑ Προμηθέας (Σκροπολίθας): Σοϊλεμετζίδης 4, Μπαζινάς 2, Παπαδόπουλος 9(3), Καραγιαννίδης 6, Πρέκας 9(1), Αδαμόπουλος 10(1), Χρονόπουλος 9(1), Πλώτας 9(2), Χριστοφοράτος 10, Βλάσσης 7(1), Λάγιος 7, Βασιλείου 10(2)

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Μουκάι 2, Πρίφτι 4, Βασιλείου 1, Θώδης 8, Ίλιτς 14, Ξιούρας 8(2), Ιωαννίδης 5(1), Γυφτοκώστας 3, Σταυρόπουλος, Δόνος 3, Μπαρτζώκας 6